31 maja
niedziela
Anieli, Petroneli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwie pasje

Ocena: 4.85
1124

Zawsze marzyłem, żeby przy kościele, gdzie będę pełnił posługę duszpasterską, było boisko piłkarskie. I jest! – mówi ks. Mariusz Zapolski, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszkowie.

fot. Katarzyna Nosek

Ta młoda parafia została erygowana w 1996 r., a 20 lat temu, 13 czerwca 1999 r., Jan Paweł II poświęcił w Warszawie kamień węgielny pod budowę kościoła. Pierwszym proboszczem i budowniczym był ks. Maciej Szymański, projektem zaś świątyni i jej wystrojem zajął się mgr inż. Andrzej Matrzak. Styl architektoniczny nawiązuje do klasycyzmu, a układ wnętrza do starochrześcijańskich bazylik. Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w ołtarzu głównym został namalowany przez dwóch artystów: prof. Jerzego Nowosielskiego i prof. Marka Radomskiego. Parafia liczy 4,5-5 tys. osób.

Kolejnym proboszczem był przez 11 lat ks. Jan Studziński. Od lipca 2017 r. pasterzem parafii jest ks. Mariusz Zapolski, którego wspomaga w posłudze kapłańskiej ks. ppor. Sebastian Śledziona z Ordynariatu Polowego WP.

– Bardzo ucieszyłem się, kiedy przyjechałem do Pruszkowa i zobaczyłem duży teren przy kościele. Od razu pomyślałem, że warto postawić bramki i zrobić boisko, na początku dla ministrantów – opowiada proboszcz. – W pierwszym roku zorganizowaliśmy miniligę ministrantów z naszej parafii i turniej piłkarski podczas Festynu Rodzinnego w maju 2018 r. Wtedy w jednym zespole musieli grać non stop mama, tata i syn lub córka. Wszyscy mogli się zmieniać oprócz mam, co było dość innowacyjne. Stało się tak, aby kobiety czuły się docenione również na boisku. Panie w niesamowity sposób wczuwały się w sportową walkę. Takiego zapału i zaangażowania mogliby pozazdrościć im nasi piłkarscy ligowcy.

– Zawsze chciałem być piłkarzem, później dziennikarzem – wspomina ks. Zapolski – ale Pan Bóg był dowcipny i powołał mnie do kapłaństwa, w którym realizuję również te dwie pasje. Przez wiele lat byłem związany z zawodowymi piłkarzami – z drużyną Legii Warszawa oraz reprezentacją Polski za czasów pana Jerzego Engela. Moim hobby od wielu lat jest zbieranie oryginalnych koszulek piłkarskich. W każdej parafii, w której jestem, staram się także stworzyć redakcję gazety parafialnej. W Pruszkowie wydajemy Magazyn Parafialny „Madonna”.

Przy parafii działają dwie oddolne wspólnoty, wymyślone nie przez księży, lecz samych wiernych. Wspólnota ojców „Głos Ojca” gromadzi się raz w miesiącu na spotkaniach formacyjnych. Jej uczestnicy twierdzą, że chcą iść pod prąd, stawiając Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu wbrew trendom, które mówią jedynie o rozwoju zawodowym i osobistym człowieka. Podczas spotkań rozważają życie męskich bohaterów biblijnych. Omawiają ich życiorysy i analizują, jak Pan Bóg przemieniał ich drogi. Organizowane są także spotkania całych rodzin oraz warsztaty tematyczne dla dzieci prowadzone przez ojców.

Działa również Duszpasterstwo Kobiet, składające się z niewiast o różnych zawodach, pochodzących z różnych środowisk. Przychodzą mamy, żony oraz babcie. Wspólnota rozpoczęła działalność trzy lata temu, w poczuciu przynaglenia do wspólnej modlitwy, rozwoju duchowego, relacji z innymi, a przede wszystkim kontaktu z Bogiem. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, w parafii lub w domach. Organizowane są też sobotnie konferencje, na które zapraszani są bibliści, teologowie i psychoterapeuci chrześcijańscy. Uczestniczyło w nich już przeszło trzysta kobiet z całego Pruszkowa i okolic.

W parafii funkcjonuje oczywiście wspólnota ministrantów, lektorów i bielanek. Co roku organizowany jest nowy nabór i obecnie Liturgiczna Służba Ołtarza liczy ponad 40 osób. Ponadto istnieje Ruch Rodzin Nazaretańskich. Jedną z prężniejszych grup jest Wspólnota Dobrego Pasterza, powstała w tym roku, po rekolekcjach wielkopostnych. W każdy poniedziałek odbywa się godzinne spotkanie przed Chrystusem w Najświętszym Sakramencie. Grupa liczy ponad 30 osób i dobrze się trzyma. Prowadzony jest też Kurs Alfa, czyli cykl spotkań, które pozwalają w swobodny sposób zgłębiać podstawy wiary chrześcijańskiej. Kurs jest organizowany dla kandydatów do bierzmowania oraz wszystkich chętnych. W ostatniej edycji wzięło w nim udział prawie 50 osób.

– Radością wielką, jeśli chodzi o życie naszej parafii, jest dla mnie Godzina dla Pana, czyli codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu przed wieczorną Eucharystią. Parafia, która nie jest oparta na głębokiej modlitwie eucharystycznej, Mszy Świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu, nie będzie mogła ostać się w tym świecie, który nie sprzyja nam katolikom, chrześcijanom i ludziom wierzącym w Boga. Aby móc kształtować swoje życie osobiste na fundamencie wiary przeżywanej autentycznie w rodzinie i w pracy zawodowej, trzeba karmić się Żywym Chrystusem nieustannie. Nie tylko w niedzielę. Eucharystia jest źródłem i szczytem naszego zjednoczenia na ziemi z Bogiem. A adoracja Najświętszego Sakramentu to kontynuacja i trwanie przed żywym Panem, który daje nam siłę i moc do zwyciężania wszelkich przeciwności – podkreśla ks. Zapolski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 31 maja

Niedziela, IX Tydzień zwykły, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
WEŹMIJCIE DUCHA ŚWIĘTEGO!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 2,1-11; Ps 104,1ab.24ac.29b-31.34; 1Kor 12,3b-7.12-13; J 20,19-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter