25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwie ojczyzny kardynała Króla

Ocena: 0
520

Należał do najwybitniejszych amerykańskich biskupów i zawsze pamiętał o swoich polskich korzeniach. Kardynał Jan Król, umierając 3 marca 1996 r., pogrążył w żałobie nie tylko Kościół w Filadelfii, ale także miliony Amerykanów polskiego pochodzenia.

Jego rodzice – Jan Król z Siekierczyny k. Limanowej i Anna z domu Pietruszka, urodzona w Mokrej Wsi k. Starego Sącza – poznali się w USA, gdzie udali się w poszukiwaniu chleba. Tam wzięli ślub, a 26 października 1910 r. ich czwartym z ośmiorga dzieci został Jan (John), przyszły kardynał. Rodzice zadbali o jego wykształcenie i formację religijną. Chłopiec ukończył szkoły w rodzinnym Cleveland. Po seminarium duchownym Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake przyjął święcenia kapłańskie w 1937 r. jako duchowny archidiecezji Cleveland. Wkrótce został skierowany do Rzymu na studia prawnicze na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Tuż przed wybuchem II wojny światowej po raz pierwszy odwiedził Polskę i rodzinę. Po powrocie do USA kontynuował studia na Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie, uwieńczone doktoratem w 1942 r. Został wykładowcą prawa kanonicznego w seminarium duchownym w Cleveland, był sekretarzem i obrońcą węzła małżeńskiego w miejscowym sądzie biskupim, a także kanclerzem kurii biskupiej.

W roku 1953 John Król został biskupem pomocniczym swojej rodzinnej archidiecezji. Sakrę przyjął 2 września z rąk abp. Giovanniego Cicognaniego, ówczesnego delegata apostolskiego w USA, późniejszego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Dał się poznać jako pasterz życzliwy także wobec imigrantów, m.in. Węgrów, którym udało się dostać do USA po powstaniu w 1956 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)