11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwa złote na przemianę życia

Ocena: 0
558

W drugą niedzielę Adwentu po raz osiemnasty przeżywamy Dzień Modlitw i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Za ofiarowaną pomoc możemy być pewni modlitwy i ogromnej wdzięczności.

Kościół na Wschodzie powoli się odbudowuje. Po stu latach wypchnięcia na margines katolicy dopiero dają o sobie znać. – Przez długie lata mieszkańcy Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgizji, Uzbekistanu i Serbii byli pozbawieni możliwości kultywowania swojej wiary i wyrażania przekonań – mówi bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, a w latach 80. łącznik między Janem Pawłem II a tym Kościołem. – Miesiąc temu odwiedziłem nową, bo kilkunastoletnią diecezję na południowej Ukrainie. W tej chwili jest tam już 40 parafii i 60 księży, a zaczynali od dwóch odzyskanych, zniszczonych świątyń.

– Kiedyś potrzeby dotyczyły głównie spraw remontowo-budowlanych – mówi ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. – Teraz najwięcej środków, bo prawie 637 tys. zł z 2 mln 386 tys. zł, idzie tam na pomoc charytatywną. Na remonty w tym roku przekazaliśmy 446 tys. zł, na pomoc liturgiczną – zakup tabernakulów, kielichów mszalnych i puszek, monstrancji, nagłośnienia, ornatów czy mszałów – 267 tys. zł. Pozostałe wydatki poszły na pomoc dla ordynariuszy diecezji, na spotkania i wyjazdy formacyjne dla dzieci i młodzieży, na pomoc katechetyczną, w tym prenumeratę pism katolickich i udostępnienie katolickich rozgłośni radiowych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły