19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

DW-P: IV Diecezjalny Dzień Chorego i Seniora (zdjęcia, video)

Ocena: 5
1283

W sanktuarium św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu 25 września odbył się IV Diecezjalny Dzień Chorego i Seniora w diecezji warszawsko-praskiej. Mszy św., z możliwością przyjęcia Sakramentu namaszczenia chorych, przewodniczył bp Romuald Kamiński. W tym dniu uroczyście wprowadzono do parafii relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Fot. M. Jaroszewicz, idziemy.pl

W mowie powitalnej kustosz sanktuarium ks. prałat Andrzej Kuflikowski zwrócił uwagę, że IV Diecezjalny Dzień Chorego i Seniora w tym roku przypada we wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy.

Bardzo serdecznie witam w naszej wspólnocie parafialnej św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu naszego ordynariusza ks. biskupa Romualda Kamińskiego, który przybył, żeby powiedzieć chorym, niepełnosprawnym, starszym, że jako biskup ma dla nich czas, żeby z nimi być, modlić się, celebrować, namaszczać, a potem udzielić błogosławieństwa i prosić, żeby Ci chorzy mieli w sercu również osobę swojego biskupa.

– powiedział ks. Kuflikowski.

W homilii bp Kamiński przypomniał o wzajemnej odpowiedzialności za siebie nawzajem, nasze rodziny i Ojczyznę.

Ten dzień przeżywamy nie tylko w tej wspólnocie, która zgromadziła się pod dachem sanktuarium, ale spróbujmy także sercem ogarnąć wszystkich naszych braci i siostry, którzy na różny sposób cierpią. Potrzebujemy takiego uświadomienia sobie wspólnoty daleko szerszej niż ta która tutaj jest przez nas widziana, bowiem Pan Jezus uczy nas, że jesteśmy odpowiedzialni jeden za drugiego i nie myślimy tylko o sobie, ale myślimy o innych także. I to się Bogu podoba.

– podkreślił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Hierarcha wskazał, że nie możemy pozostać biernymi. Zachęcił do modlitwy o łaski, szczególnie do Ducha Świętego, abyśmy z własnej winy niczego nie zaniedbali. Zwrócił również uwagę, że „trzeba prosić Boga o siły do działania”.

Bóg wie ile potrzeba nam mądrości, sił w działaniu, żeby być Jemu pomocnym, bo na to zostaliśmy posłani na świat, aby tutaj na ziemi przez naszą codzienność budować Królestwo niebieskie.

– mówił bp. Kamiński. „Jeden drugiego brzemiona nośmy”. To jest konkretne zadanie - podkreślił duchowny. Wskazał również na cierpienie, jako narzędzie, dzięki któremu możemy uczynić wiele dobra, współpracując z Bogiem.

Cierpienie jest takim narzędziem w naszym ręku, jeśli je złączymy z mocami Bożymi, to będziemy aż zdumieni jak wiele potrafimy.

– zachęcił hierarcha.

Bp Romuald Kamiński przypomniał, że dzisiejsze Spotkanie w sanktuarium św. Ojca Pio „jest ubogacone złożeniem relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w parafii. Doświadczenie niemocy go nie opuszczało (…) Ile trzeba mieć zaufania i pokory, żeby zagospodarować wielkie plany Boże na swojej drodze" – mówił o Prymasie Tysiąclecia ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. „Żeby uczynić coś wielkiego, to trzeba najpierw się upokorzyć i złożyć daninę cierpienia. I tak zapamiętamy księdza Prymasa błogosławionego" – wskazał hierarcha.

Jeśli chcesz prawdziwie służyć i uczynić coś dobrego, przygotuj się na doświadczenie. Pan Jezus sam to pokazał. To jest tak klarowne, żeby dokonać zbawienia musiał przejść całą drogę krzyżową. To nie chodzi tylko o te kilkadziesiąt minut, ale to chodzi o to całe odrzucenie. On przychodzi pełen miłości, a odchodzi z tego świata ze znamieniem znienawidzenia. On to przyjął, ale owoce są imponujące, nie do oszacowania – zbawienie nas wszystkich. Jednym z takich, który o tym mówi i swoim przykładem daje nam poczucie takiej praktyczności jest kardynał Wyszyński.

- podkreślił bp Kamiński.

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że „Prymas Tysiąclecia całe swoje życie przypominał nam o wartości życia. Tak bardzo pragnął, żebyśmy sobie uświadomili jaką wagę ma każde poczęte życie”.

Jeśli ktoś – na różny sposób – targnie się na życie, to staje do takiej strasznej konfrontacji z samym Bogiem, bo On jest w nas. Jeśli my tego argumentu, tego obrazu, tej świadomości nie jesteśmy w stanie zrozumieć, to wszystkie argumenty na nic.

– mówił hierarcha.

Bp Kamiński podkreślił również, że kard. Wyszyński „nauczył nas zdrowej teologii rozumienia miejsca Świętej Bożej Rodzicielki w dziejach świata, w dziejach zbawienia, na naszych drogach osobistych i na drogach naszej Ojczyzny”.

Matka Boża nigdy nie zasłoni Syna. Jedynym jej pragnieniem, które ewangelista zapisał na kartach Ewangelii była prośba: „Zróbcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie”. Ona jest po to, aby nas prowadzić takimi drogami, które nas bezpiecznie doprowadzą do bycia w chwale jej Syna.

– zaznaczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Doświadczamy tego już teraz, że zwycięstwo kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez wstawiennictwo Świętej Bożej Rodzicielki. Dlatego jest nam tak bliski, tak ważny, ten który kochał Kościół Chrystusowy, był niewolnikiem Maryi, kochał Ojczyznę, kochał życie. Wszystko czynił, aby rodzina ludzka była rodziną na podobieństwo świętej rodziny. Jemu powierzajmy się dzisiaj szczególnie – zachęcił bp Romuald Kamiński.

Po homilii nastąpił obrzęd namaszczenia chorych.

Pod koniec Mszy św. relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały przeniesione w procesji do ołtarza Matki Bożej, po lewej stronie od ołtarza głównego.

Po Eucharystii odbył się koncert „Osiem Błogosławieństw". Była również możliwość uzyskania konsultacji i porad medycznych.

Przeczytaj także:

GALERIA

Retransmisja uroczystości:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter