29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drzwi Święte

Ocena: 0
3226

Choć pierwszym Rokiem Świętym był rok 1300, to Drzwi Święte otwarto po raz pierwszy dopiero w 1423 roku. Było to w Bazylice św. Jana na Lateranie.

Portal „Il Sismografo” przypomina, że tradycję jubileuszy rozpoczął papież Bonifacy VIII, obwołując 22 lutego 1300 r. Rok Święty, w czasie którego można było uzyskać odpust zupełny. Do rzymskich bazylik św. Piotra i św. Pawła za Murami przybyło wówczas aż 300 tys. pielgrzymów. Papież chciał, by zwoływano Rok Święty co sto lat. Jednak stopniowo zmniejszano ten okres do 50 (jak w Starym Testamencie) i 33 lat (wiek Chrystusa), a od 1475 roku zaczęto je organizować co 25 lat, by każde pokolenie mogło przeżyć jubileusz choć jeden raz.

Nie odbył się on jedynie w 1800 roku, gdyż po śmierci Piusa VI w sierpniu 1799 roku we francuskiej niewoli nowy papież Pius VII został wybrany dopiero w marcu 1800 roku, a do Rzymu mógł przybyć w lipcu.

W wieku XX do zwykłych lat świętych doszły jeszcze jubileusze nadzwyczajne: w roku 1933 i 1983, zwołane z okazji 1900. i 1950. rocznicy odkupienia. Kolejny nadzwyczajny jubileusz – Rok Święty Miłosierdzia – rozpoczął się 8 grudnia i potrwa do 20 listopada przyszłego roku. Dotychczas Rok Święty obchodzono 28 razy (ostatnio w 2000 roku), Jubileusz Miłosierdzia będzie więc 29 takim wydarzeniem w historii Kościoła.

Za pontyfikatu Aleksandra VI powstał ceremoniał Roku Świętego, przewidujący otwarcie Drzwi Świętych w wigilię Bożego Narodzenia w roku poprzedzającym jubileusz i zamknięcie ich w uroczystość Objawienia Pańskiego w roku następującym po jubileuszu. Po raz pierwszy stało się tak przy okazji Roku Świętego 1500. Z drobnymi poprawkami, wprowadzonymi w 1525 roku, ceremoniał ten przetrwał do czasów obecnych.

Jednak nie od początku rozpoczęcie jubileuszu było związane z otwarciem Drzwi Świętych – symbolu przejścia od grzechu do łaski Bożej, zgodnie ze słowami Jezusa: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony” (J 10, 9). Pierwszym papieżem, który tego dokonał, był Marcin V, który otworzył Drzwi Święte w 1423 roku w Bazylice św. Jana na Lateranie. Z kolei w Bazylice św. Piotra, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami po raz pierwszy otwarto je w roku 1499.

Obecne Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra są dziełem rzeźbiarza Vica Consortiego (1902-1979), który wygrał konkurs ogłoszony przed Rokiem Świętym 1950. Donatorem był ordynariusz Bazylei i Lugano bp Franz Von Streng, który wraz z wiernymi chciał podziękować Bogu za zachowanie Szwajcarii od okropności wojny. Po jedenastu miesiącach prac drzwi zostały otwarte w wigilię Bożego Narodzenia 1949 roku.


Narzędzia, których używał św. Jan Paweł II
do burzenia i zamurowania ściany w miejscu Drzwi Świętych

KAI
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 50 (533), 13 grudnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter