29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie

Ocena: 4.2
953

Drugi dzień wizyty apostolskiej w Bahrajnie rozpoczął się od uroczystości zamknięcia trwającego przez dwa Forum Dialogu: Wschód i Zachód dla Ludzkiego Współistnienia. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w historii, zorganizowane przez Muzułmańską Radę Starszych oraz Najwyższą Radę ds. Islamu i Globalne Centrum Pokojowego Współistnienia im. Króla Hamada. Bierze w nim udział wielu przywódców religijnych i osobistości ze świata polityki oraz przedstawicieli instytucji międzynarodowych.

Fot. VaticanMedia - Papież Franciszek i Król Bahrajnu podlewają symbolicznie Drzewo Pokoju

Forum zostało zorganizowane z myślą o budowie mostów dialogu. Poszczególne sesje koncentrowały się na promocji globalnego współistnienia i ludzkiego braterstwa, roli duchownych i uczonych w stawianiu czoła wyzwaniom czasu, dialogu międzyreligijnym oraz budowaniu pokoju w świecie.

Papież został powitany przez króla Bahrajnu oraz Wielkiego Imama al-Azhar, którzy wspólnie udali się do ogrodu przy pałacu królewskim na ceremonię symolicznego podlania Drzewa Pokoju. Towarzyszył im także patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej, z którym łączą Franciszka relacje przyjaźni i szacunku.

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, na wstępie Franciszek przypomniał, że wszyscy ludzie są jedną rodziną – nie wyspami, lecz jednym wielkim archipelagiem. Zauważył, że obecnie niestety, Wschód i Zachód coraz bardziej przypominają dwa przeciwstawne morza.

"W ogrodzie ludzkości, zamiast troszczyć się o całość, igra się z ogniem, z pociskami i bombami, z bronią, które powodują płacz i śmierć, pokrywając wspólny dom popiołem i nienawiścią” – stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył, że dzieje się tak, jeśli

wciąż akcentuje się przeciwieństwa, nie odkrywając na nowo zrozumienia, jeśli się obstaje przy stanowczym narzucaniu własnych modeli i własnych despotycznych, imperialistycznych, nacjonalistycznych i populistycznych wizji, jeśli nie interesujemy się kulturą drugiego człowieka, jeśli nie słucha się krzyku zwykłych ludzi i głosu ubogich, jeśli nie przestaje się rozróżniać w sposób manichejski, kto jest dobry, a kto zły, jeśli nie podejmuje się wysiłku, by zrozumieć się nawzajem i współpracować dla dobra wszystkich.

Papież wskazał, że zadaniem osób religijnych jest pomaganie ludzkości w „płynięciu razem”. Podkreślił, że stojące przed nimi wyzwania dotyczą modlitwy, wychowania i działania. Na zakończenie wezwał do współpracy na rzecz ubogich, nienarodzonych, starszych, chorych, migrantów.

Jeśli my, wierzący w Boga miłosierdzia, nie wysłuchamy nieszczęśliwych i nie damy głosu pozbawionym możliwości wypowiedzi, to kto to uczyni? Bądźmy po ich stronie, starajmy się nieść pomoc człowiekowi poranionemu i ciężko doświadczonemu! Czyniąc tak, wybłagamy dla świata błogosławieństwo Najwyższego

– stwierdził Ojciec Święty i złożył podpis w księdze pamiątkowej. Napisał w niej:

Z Królestwa Bahrajnu, «ziemi dwóch mórz», modlę się do Najwyższego, aby z niespokojnego morza konfliktów ludzkość wylądowała na pokojowym morzu współistnienia, podążając drogą spotkania i odkrywając na nowo kompas braterstwa. Dziękuję za wasz przykład.

Wczesnym popołudniem naszego czasu papież spotyka się w swojej siedzibie podczas wizyty w Bahrajnie - pałacu królewskim Sachir - z Wielkim Imamem meczetu oraz Rektorem Uniwersytetu al-Azhar, Ahmadem Muhammadem Al -Tayebem, który jest uznawany za najwyższy autorytet duchowy i prawny w islamie sunnickim. Będzie to ich szóste spotkanie. Pierwszy raz miało ono miejsce w maju 2016 roku. Następnie, 4 lutego 2019 roku w Abu Zabi podpisali „Dokument o braterstwie ludzkim dla światowego pokoju i współistnienia”, podejmujący kwestę dialogu między chrześcijanami i muzułmanami. Wspólna deklaracja zaprasza wszystkich od odkrycia łączącego ich braterstwa, aby wspólnie promować pokój i sprawiedliwość, gwarantując prawa człowieka i wolność religijną. Wielki Imam spotkał się z Papieżem po raz ostatni we wrześniu tego roku w Kazachstanie podczas VII Kongresu liderów religii światowych i tradycyjnych.  

Następnie papież z Wielkim Imamem zostaną powitani w drzwiach meczetu przylegającego do królewskiego pałacu przez przewodniczącego Rady Wyższej ds. Spraw Islamskich oraz jednego z członków Muzułmańskiej Rady Starszych i jej sekretarza generalnego. Podczas spotkania z Radą przemówienia wygłoszą Wielki Imam oraz papież Franciszek.

Z meczetu Ojciec Święty uda się do Katedry Matki Bożej Arabskiej na spotkanie ekumeniczne. Świątynia ta od ubiegłego roku stanowi katedrę Wikariatu Apostolskiego Arabii Północnej. Teren o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych podarował poprzedni Król Bahrajnu, 11 lutego 2013 roku, w święto Matki Bożej z Lourdes.

Czytaj także: Stolica Apostolska gotowa do pomocy w negocjacjach między Rosją a Ukrainą

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter