29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drogowskaz papieża Franciszka

Ocena: 0
1396

– Do historii przejdą dwa symbole – kanapa i buty – podkreśla podsumowując Światowe Dni Młodzieży w Krakowie bp Henryk Tomasik

Z bp. Henrykiem Tomasikiem, delegatem Episkopatu Polski ds. Światowych Dni Młodzieży, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Czy jest Ksiądz Biskup usatysfakcjonowany uczestnictwem polskiej młodzieży w Światowych Dniach Młodzieży?

W tym pytaniu jest kilka wątków. Możemy zastanawiać się nad liczbą uczestników, sposobem uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach oraz formami zaangażowania.

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że powinno było nas być dużo więcej. Natomiast młodzież, która uczestniczyła w poszczególnych wydarzeniach, pokazała klasę.

Oczywiście niezapomniane są spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, z bogatą gamą

form spotkania. Nie można zapomnieć widoku stadionu Cracovii, który był wypełniony młodzieżą i ciszą podczas katechez i w czasie Mszy Świętej. Podobnie było w 45 miejscach Krakowa i okolic. To były wspaniałe doświadczenia. Niezwykłym wydarzeniem była modlitewna cisza podczas adoracji Najświętszego Sakramentu na zakończenie spotkania z Ojcem Świętym w sobotę 30 lipca.

Podobny obraz zaistniał w Krakowie. Na krakowskim Rynku tysiące młodych, pełnych radości i entuzjazmu. Pomnik Adama Mickiewicza „oblepiony” młodzieżą z różnych krajów. Radosne śpiewy. Zabawna „rywalizacja” w natężeniu śpiewów. Kilkadziesiąt metrów od pomnika, w bazylice Mariackiej, cisza, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Tak było w wielu kościołach i namiotach.

Przepiękne świadectwo bezinteresownej troski o innych pozostawiła rzesza bardzo ofiarnych wolontariuszy. Wszystko to tworzyło piękny obraz młodzieży uczestniczącej w tym historycznym wydarzeniu.

Spełniło się to, co mówił św. Jan Paweł II o Światowych Dniach Młodzieży: „Rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się jeszcze raz żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata” (Orędzie na XII Światowy Dzień Młodzieży, „L’Osservatore Romano”, wydanie polskie, 10/1996, s. 4-7). Święty Jan Paweł II używał także innych określeń ŚDM: „miejsce nowego Zesłania Ducha Świętego”, „opatrznościowe chwile refleksji”, „ważny etap formacji i wzrastania”, „etap budowania życia na skale, którą jest Chrystus”, „to świadectwo wiary i pielgrzymka wolności”, „to czas budzenia młodzieńczego entuzjazmu”, „to odkrywanie Kościoła”.

Czytaj dalej w e-wydaniu
lub wydaniu papierowym (nr 35/2016)

Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 września 2016 r.

Bp Henryk Tomasik (1946), dr filozofii (KUL), kapłan diecezji siedleckiej od 1969 r. W latach 1992-2009 biskup pomocniczy w Siedlcach. Od 2009 ordynariusz radomski. Długoletni duszpasterz młodzieży.

 

rozmawiała Irena Świerdzewska
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Idziemy nr 35 (569), 28 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter