30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga Krzyżowa z kard. Wyszyńskim ulicami Starówki - 28 lutego

Ocena: 4.8
828

W I piątek Wielkiego Postu 28 lutego ulicami Starego Miasta przejdzie Droga Krzyżowa z kard. Wyszyńskim. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie do archikatedry warszawskiej Cudownego Krucyfiksu Baryczków.

Źródło: prymaswyszynski.pl

Mottem Drogi Krzyżowej na Starówce będą słowa Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie a kolejnym stacjom będą towarzyszyły rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego. Dla wielu będzie to wyjątkowa okazja usłyszenia po raz pierwszy głosu Prymasa Tysiąclecia, bowiem rozważania na trasie z Nowego Miasta do archikatedry warszawskiej będą odtwarzane z archiwalnych nagrań.

Piątek po Środzie Popielcowej to szczególna okazja by odprawić Drogę Krzyżową i uczcić krzyż. W tym roku będzie to wydarzenie ogólnowarszawskie i ogólnodiecezjalne ze względu na duchowe przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i powrót z renowacji Cudownego Krucyfiksu Baryczków

- podkreśla ks. Bartosz Szoplik z parafii archikatedralnej.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 17.30 przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Przyrynek 2) na Nowym Mieście. To najstarszy, murowany kościół na warszawskiej Starówce. Stamtąd mieszkańcy stolicy wyruszą w procesji za krzyżem. Ulicami Starówki przejdą do archikatedry św. Jana Chrzciciela zatrzymując się kolejno przy czternastu stacjach.

Trasa Drogi Krzyżowej: ttt

I stacja – kościół Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2), II stacja – figura przed kościołem (ul. Przyrynek 2), III stacja – schody kościoła sakramentek, IV  stacja – studnia na Rynku Nowego Miasta, V stacja – przed kościołem dominikanów, VI stacja – przed kościołem paulinów, VII stacja – przed wejściem na Barbakan, VIII stacja – przed Muzeum Literatury (wschodnia ściana Rynku Starego Miasta), IX stacja – przed Staromiejskim Domem Kultury (Rynek Starego Miasta), X stacja – przy dzwonie na Kanonii, XI stacja – na Kanonii pod figurą Matki Bożej, XII stacja – przed Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1), XIII stacja – w przedsionku Bazyliki Archikatedralnej, XIV stacja – przed ołtarzem głównym Bazyliki Archikatedralnej.

Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, przy XII stacji usytuowanej przy Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie wyniesiony zabytkowy Krucyfiks Baryczków i uroczyście przeniesiony do archikatedry. W przypadku nieodpowiednich dla późnogotyckiego zabytku warunków atmosferycznych Krucyfiks będzie uroczyście wprowadzony do bazyliki archikatedralnej z jej przedsionka, gdzie zaplanowano XIII stację Drogi Krzyżowej.

Msza, prelekcja, modlitwa o owoce beatyfikacji

Po wniesieniu Cudownego Krucyfiksu Baryczków do prezbiterium archikatedry – o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem i z homilią bp. Rafała Markowskiego w ramach comiesięcznych przygotowań duchowych do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Eucharystia będzie sprawowana według formularza mszalnego o Krzyżu Świętym.

Zebrani w archikatedrze będą modlić się o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Po Mszy św. wysłuchają prelekcji dr Ewy K. Czaczkowskiej pt. “Wpływ Wielkiej Nowenny i Milenium na odzyskanie przez Polskę wolności” oraz będą mogli pomodlić się przy grobie Prymasa Tysiąclecia.

Zwykle comiesięczne spotkania w archikatedrze organizowane 28 dnia miesiąca kończyły się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Tym razem katedra pozostanie otwarta do północy, a wierni będą mogli adorować Cudowny Krucyfiks zanim powróci na swoje dotychczasowe miejsce w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Ten najcenniejszy średniowieczny zabytek stolicy, od 500 lat jest otaczany nieustannym kultem wiernych. W czuwaniu przy krzyżu swój udział zapowiedzieli członkowie Akcji Katolickiej i siostry zakonne m.in. elżbietanki.

Krucyfiks Baryczków

Późnogotycki krucyfiks z archikatedry warszawskiej jest jednym z najbardziej znanych obiektów kultu w Warszawie. W 1525 r. został przywieziony z Niemiec, najprawdopodobniej z Norymbergi przez Jerzego Baryczkę.

Konserwacja 500-letniej, naturalnej wielkości rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa prowadzona była w 2019 r. pod kierunkiem prof. Marii Lubryczyńskiej z Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Można powiedzieć, że jest to warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu, stale otaczany kultem - podkreśla ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Zdjęcie Krucyfiksu Baryczków, fot. arch. Muzem Arhidiecezji Warszawskiej.

Organizatorzy: Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter