29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga krakowskich żaków

Ocena: 4.8
527

W niedzielę 2 kwietnia ulicami Krakowa przeszła wieczorem Akademicka Droga Krzyżowa zatytułowana „Nasyci się światłem”. Nabożeństwu przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

fot. Adam Bujak

Tematem przewodnim nabożeństw były słowa z Księgi Izajasza: „Po udrękach swej duszy ujrzy światło wielkie i nim się nasyci”.

Droga Krzyżowa wiodła od kolegiaty św. Anny, poprzez ulicę Grodzką i Franciszkańską, pod Okno Papieskie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Autorem odczytywanych rozważań Męki Pańskiej był ks. Dariusz Talik, duszpasterz akademicki krakowskich studentów. Rozważania ukazywały potęgę przyjaźni, konieczność przyjęcia drugiego człowieka, potrzebę otwarcia się na ubogich i chorych, siłę płaczu nad własną niewrażliwością oraz pełną miłości obecność Chrystusa przy tych, którzy cierpią prześladowania za wiarę.

„O Chryste, nieznane światło przebija ciemności, gdy patrzę teraz na Ciebie. Myślę o tylu bolesnych ciemnościach, w których zostałem poniżony, zlekceważony, odsunięty. Myślę o całej mojej szarpaninie, poczuciu klęski, panice. Bardziej wierzę wydarzeniom, niż Twoim słowom. Przez to brakuje mi cierpliwości, powagi i pewności, że zwyciężymy w miłości” – brzmiał fragment rozważań.

Na zakończenie nabożeństwa do zebranych zwrócił się abp Jędraszewski, przypominając, że mija 12 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Przywołał sytuację, kiedy papież Polak był już tak schorowany, że nie mógł uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. – Widzieliśmy jednak, jak wtulał się w krzyż Jezusa Chrystusa w kaplicy Pałacu Apostolskiego. Wtedy, kiedy nie można się już poruszać, można, jak się okazuje, być szczególnie blisko krzyża – mówił metropolita krakowski.

Odniósł się także do symbolu płatków róż sypanych w miejscu, gdzie stawiano niesiony krzyż oraz obecności przy krzyżu osób z białymi różami. – Te kwiaty wyrażają naszą miłość do krzyża, zwłaszcza teraz, kiedy tak często jest on znieważany, profanowany i deptany. Krzyż potrzebuje naszej miłości – zakończył abp Jędraszewski.

Wielu studentów mówiło, że uczestnictwo w Drodze Krzyżowej przygotowanej specjalnie dla nich jest swoistym wyznaniem wiary. – To dla mnie ważny element Wielkiego Postu, rozpoczynający coraz intensywniejsze przygotowania do Wielkiego Tygodnia. Ta Droga Krzyżowa to przestrzeń, by szukać sensu życia w Chrystusie umęczonym i zmartwychwstałym, ale i także by zaświadczyć o swojej wierze i może właśnie w ten sposób zachęcić do poznania Boga osoby będące daleko od Niego – przyznała Karolina z DA „Na Skałce”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter