28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dożynki w Gliniance

Ocena: 0
3984

Hej, otwierajcie szeroko wrota, bo już skończona w polu robota. Plon niesiemy, plon w naszych ojców dom.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Za tegoroczne zbiory na terenie diecezji warszawsko-praskiej dziękowano w Gliniance, w gminie Wiązowna, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Święta, które miało niezwykle uroczysty ludowy charakter, nie zepsuł padający deszcz.

– Dziękujmy Bogu za ten deszcz, ponieważ jest już zapowiedzią przyszłorocznych plonów – przekonywał z uśmiechem bp pomocniczy DW-P Marek Solarczyk, który przewodniczył Mszy Świętej rozpoczynającej Dożynki na przykościelnym placu w parafii św. Wawrzyńca.

– Jak nie dziękować za te plony ziemi, za te sploty wieńców, które wiążą nas z tradycją i wielowiekową polską kulturą. Bądźmy więc dumni, bo żniwa już pokończone – na początku Eucharystii do świętowania zachęcał ks. Piotr Błażejczyk, proboszcz glinieckiej parafii. Wszystkich przywitał wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny.

– Chcemy podziękować za owoce naszej pracy, ale również uwrażliwiać nasze serca, abyśmy te dary potrafili dobrze wykorzystać, dobrze się nimi dzielić z innymi – zauważył już na początku homilii bp Solarczyk.

Nawiązując do fragmentów Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej oraz ziarnie rzuconym w ziemię, przyrównał on sytuację rolnika, cieszącego się owocami własnego wysiłku, troski, starań i wyrzeczeń do radości rodziców, mogących obserwować, jak ich dzieci z odwagą i odpowiedzialnością wchodzą w dorosłe życie.

– Zauważmy jednak, na jaką ziemię pada ziarno? Dobrze wiecie, że żaden roztropny gospodarz nie rzuci go na drogę, ale będzie je chronił. Nie pozwoli, by się zmarnowało. Bo to jest dar, który trafia w nasze ręce, byśmy go nie zmarnowali. Ale jest i inne, Boże, duchowe ziarno, przynoszące Boże owoce. I to owoce większe, niż te, które kryją się w kłosie. To owoc stukrotny, bo Bóg przewyższa ludzkie wyobrażenia. Czy to nie jest zaproszenie dla nas, byśmy to ziarno i te owoce – te dostrzegalne i te duchowe – w sobie pielęgnowali? Czy nie warto dziś zachwycić się po raz kolejny zapachem tego wpisanego w nasze życie chleba? Nie pozwólmy, by ono zostało rozniesione, zmarnowane – apelował bp Solarczyk. Zauważył, że również „my sami mamy być ziarnem, które przyniesie owoce innym”.

GALERIA

– Niech słowa kierowane na Jasnej Górze do naszej Matki: „jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”, będą dla nas okazją do dziękowania. To będą nasze duchowe – obok tych przyniesionych – wieńce dożynkowe, będące owocem naszej miłości i pracy oraz znakiem naszego oddania Bogu – przekonywał.

Pod koniec liturgii eucharystycznej do rolników zwrócił się m.in. ich diecezjalny duszpasterz ks. Władysław Szymański. – Od was uczymy się, jak pracować i dążyć do celu mimo przeciwności. Polscy rolnicy bronią wiary, tradycji, naszej tożsamości narodowej. Polscy rolnicy nie są frajerami, ale prawdziwymi patriotami. I tu się nic nie zmieniło. Dziękuję Wam za chleb, życzę, by go w waszych domach było zawsze pod dostatkiem i proszę: szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym ten chleb mamy – prosił.

Przed kończącym Mszę Świętą błogosławieństwem bp Marek Solarczyk pobłogosławił dożynkowe wieńce, których zaprezentowano trzydzieści jeden – stanęły do konkursu na najpiękniejsze dzieło dożynkowe. Odbył się także obrzęd przekazania chleba. Bp Solarczyk przełamał dożynkowy chleb przyniesiony przed ołtarz przez starostów dożynek: Kazimierę Szczęsną, mieszkankę Rzakty, i Mieczysława Pindarę, sołtysa sołectwa Kruszówiec. Następnie podzielono się ze wszystkimi obecnymi na dożynkach upieczonymi, już z tegorocznej mąki, chlebami. Do Mszy Świętej śpiewał – wykorzystując motywy z ludowej tradycji – wspaniały chór parafialny pod dyrekcją organisty Borysa Piotrowskiego

Po Mszy Świętej można było dokładnie obejrzeć wszystkie wieńce, zobaczyć zagrodę z ptactwem domowym oraz wystawę tegorocznych płodów ziemi: zbóż, owoców, warzyw i ziół z tegorocznych plonów. Wszystkie plony po uroczystościach zostaną przekazane do jadłodajni św. Brata Alberta Caritas diecezji warszawsko-praskiej, przy ul. Lubelskiej 30/32.

Część artystyczną rozpoczął występ żeńskiego chóru ludowego z zaśpiewkami ludowymi, przeszedł barwny korowód pojazdów rolniczych i zaprzęgów, po czym do wieczora odbywał się jarmark, pełen kolorowych stoisk, zabawa taneczna i koncerty muzyki disco polo. Oklaskami powitano rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Większość z nich tematyką nawiązywała do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdjęcia z tegorocznego Święta Plonów w Gliniance, w tym zdjęcia wieńców, na stronie www.idziemy.pl/galeria.

GALERIA

NAGRODZONE WIEŃCE DOŻYNKOWE

Nagrody bp Marka Solarczyka:

1. nagroda: par. Latowicz;

2. nagroda: sołectwo Glinianka, gmina Wiązowna;

3. nagroda: Koło Gospodyń Wiejskich w Siennicy.

 

W konkursie organizatora, Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie:

1. miejsce: wieniec rodziny z Zalesia;

2. miejsce: par. Klembów, sołectwo Sitki;

3. miejsce: sołectwo Kąty, gmina Kołbiel.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter