19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dożynki jasnogórskie

Ocena: 5
1693

Na Jasnej Górze 1 września rolnicy wraz ze swoimi duszpasterzami dziękowali Wszechmogącemu, za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej, za tegoroczne plony. Mszy Świętej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.

fot. ks. Julian Głowacki / Idziemy

Zgromadzonych powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. List prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników dożynek odczytała Halina Szymańska, szef kancelarii Prezydenta RP.

– Czy Polacy, czy nasze społeczeństwo wie za co polskiej wsi należy się wdzięczność? Wielu Polaków nic nie wie o wsi. Wielu uważających się za elity z pewnym lekceważeniem odnosi się do niej – mówił, doceniając trud pracy rolników, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Za co jesteśmy wdzięczni polskiej wsi? Przede wszystkim za to, że mamy bezpieczeństwo żywnościowe. Za to, że możemy myśleć o bezpieczeństwie międzynarodowym, militarnym, zdrowotnym, socjalnym, dlatego, że mamy żywność. Mamy pod dostatkiem żywności najwyższej jakości, której bardzo często nie umiemy szanować. W Polsce marnuje się ok. 30 proc. żywności. To jest grzech. To jest również głupota, żeby marnować pracę ludzi – w mocnych słowach minister odniósł się do problemu wyrzucania jedzenia.

Biskup włocławski w homilii zauważył, że czynione Bogu dziękczynienie za plony uczy poczucia odpowiedzialności za ziemię i mądrego nią gospodarowania, dzielenia się jej owocami z innymi, ale też pokory, że nie wszystko zależy od człowieka. Odwołując się do teologii pracy, bp Mering przestrzegał przed podkreślaniem jedynie jej ekonomicznego aspektu, a niedostrzeganiem człowieka, który nie jest jedynie narzędziem. Przypomniał również, że to wieś była zawsze ostoją wiary, broniła wartości i tradycji oraz rodziny

– Do tego Sanktuarium, które jak żadne inne łączy to co chrześcijańskie, z tym co polskie, przybiegliśmy, aby być razem i ogarnąć sercem i okiem ten klasztor, który udziela nam miejsca i czasu. I my szukamy na Jasnej Górze radości ze spotkania z Matką i nadziei, która jest nam równie potrzebna jak niegdyś Kmicicowi – podkreślił znaczenie Jasnogórskiego Sanktuarium dla Polaków, odwołując się do powieści Henryka Sienkiewicza.

Bp Mering odniósł się też do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Mamy zatem zapomnieć, mamy wybaczyć zbrodnie czy raczej narazić się na takie klasyfikacje, że kierujemy się ciągle naszym poczuciem martyrologii, narazić na uśmiech politowania. Ks. Janusz Pasierb bardzo głęboko wyraził te różnice. Zapomnienie jest dzieckiem obojętności, żeby wybaczyć trzeba kochać. Bóg nie zapomina, Bóg wybacza, Dlatego ci, którzy są Jego dziećmi próbują naśladować tę postawę i, pamiętając, próbują przebaczyć – zaznaczył.

Na zakończenie Mszy Świętej starostowie dożynek Jolanta i Józef Nawroccy z parafii św. Stanisława w Kramsku, w otoczeniu wnuczek, odmówili modlitwę rolnika, a bp Mering poświęcił płody rolne i wieńce dożynkowe.

Centralne uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników na Jasną Górę zgromadziły ok. 30 tys. rolników z całej Polski czyniących dziękczynienie za plony.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter