25 kwietnia
środa
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom św. Józefa w Józefowie

Ocena: 0
699

Abp Henryk Hoser SAC przewodniczył w niedzielę 19 marca Mszy świętej w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie. W jej trakcie pobłogosławił wybudowany obok kościoła Dom Parafialny św. Józefa. Na koniec zaś poświęcił jego pomieszczenia.

fot. Jacek Kalinowski

Podczas nabożeństwa ordynariusz warszawsko-praski udzielił sakramentu bierzmowania 70 młodym ludziom. Okazjami do świętowania były również 12. rocznica sakry biskupiej abp. Hosera oraz przypadająca jutro uroczystość św. Józefa, patrona miasta.

W słowach powitania proboszcz parafii ks. Kazimierz Gniedziejko przypomniał najważniejsze etapy budowy Domu św. Józefa. Wymienił projektantów, budowniczych i dobroczyńców. Zaznaczył, że dokładnie trzy lata temu bp Marek Solarczyk poświęcił plac pod budowę, dziś zaś pasterz diecezji warszawsko-praskiej może poświęcić gotowy obiekt, tak potrzebny parafialnej społeczności.

W homilii abp Hoser podkreślił, że przewodnikiem zgromadzonych na Mszy jest Słowo Boże. – Wypowiedziane kiedyś, jest ciągle aktualne, tak, jakby było wypowiedziane dzisiaj. Ukazuje ogromną znajomość życia, w tym życia praktycznego. Mówi się często, że Kościół jest nieżyciowy. Słowo nam przypomina, jak bardzo jest życiowe, jak bardzo do życia potrzebne, jak jesteśmy biedni bez tego Słowa, bez tego światła, które z góry płynie – mówił biskup warszawsko-praski.

Odnosząc się do miejsca zwanego Massa i Meriba z pierwszego czytania z Księgi Wyjścia, abp Hoser podkreślił, że wystawianie kogoś na pokusę, zwłaszcza Boga, to czynność niegodna. – Meriba oznacza szemranie, negatywne nastawienie do wszystkiego i wszystkich wokół nas. Szemranie prowadzi do kłótliwości – mówił hierarcha. – Ludziom, którzy szemrzą, brak odwagi cywilnej, żeby powiedzieć głośno o co chodzi wobec innych, wobec świata. Szemrzą po to, żeby tylko zepsuć atmosferę współżycia społecznego – stwierdził hierarcha.

Nawiązując do sakramentu bierzmowania, abp Hoser powiedział, że młodzież otrzymuje siedmiorakie dary Ducha Świętego. – Te dary czynią z nas ludzi dojrzałych, dorosłych, odpowiedzialnych, których cechą jest m.in.: wytrwanie – zaznaczył. Następnie pogratulował kandydatom do bierzmowania dwuletniej wytrwałości w przygotowaniach do przyjęcia tego sakramentu.

GALERIA

– Wchodzicie w bardzo trudną fazę życia, kiedy musicie dokonywać bardzo trudnych wyborów, a propozycji na życie jest tyle, ile tytułów gazet, ile kanałów telewizyjnych, ile portali internetowych. Wy musicie wybrać dobrą drogę życiową, która was nie tylko nie zwiedzie, ale która będzie potwierdzała swoją wartość przez całe swoje życie. (…) Dobry program życiowy to jest program całościowy, który doprowadzi was do właściwego celu, który uchroni was od wszelkich niebezpieczeństw, z którymi będziecie sobie dawać radę – mówił arcybiskup.

Po homilii nastąpiły obrzędy bierzmowania, zaś po zakończeniu nabożeństwa abp Hoser poświęcił pomieszczenia Domu św. Józefa, w którym będą się spotykać wspólnoty parafialne. Znajdą się tam również poradnie: rodzinna, psychologiczna i prawna.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Stanisław Kruszewski – burmistrz Józefowa i Marek Banaszek – zastępca burmistrza oraz poczty sztandarowe. Mszę świętą uświetniła muzycznie Schola Józefów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.


- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły