25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dołącz do nas

Ocena: 0
2174

Przepis na młodość

Mamy za zadanie nieść Jezusa – sobą i swoim świadectwem, tam, gdzie wszyscy na Niego czekają. Stąd w Papieskich Dziełach Misyjnych przez cały rok pracuje ekipa osób oddających swój czas i talenty dla dzieła ewangelizacji. Strukturalnie biuro krajowe PDM tworzą cztery sekretariaty i wydawnictwo Missio-Polonia. Myślę, że każdy z nas doskonale zna Żywy Różaniec, lecz nie wszyscy już wiedzą o genezie powstania tej wspólnoty. Założycielka dzieła, sługa Boża Paulina Jaricot, w XIX w. dla wsparcia misjonarzy stworzyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary (1822) i Stowarzyszenie Żywy Różaniec (1826). Dziś członkowie róż różańcowych, zgodnie ze statutem, modlą się i podczas comiesięcznych spotkań przekazują złotówkę na projekty misyjne. Tylko z tej pomocy udało się zrealizować budowę kaplicy w Birmie (2016) i budowę kościoła na Sri Lance (2017).

Joanna Bigard to kolejna świecka osoba z XIX-wiecznej Francji, która słyszała wołanie Jezusa o pomoc w dziele ewangelizacji. Zaczęła zbierać fundusze na pomoc dla kleryków misyjnych. Obecnie, według statystyk Stolicy Apostolskiej, 76 tys. 917 alumnów na całym świcie korzysta z pomocy duchowej i materialnej. Dlatego w Polsce od pięciu lat promujemy AdoMiS („Adoptuj misyjnych seminarzystów”). Wystarczy wypełnić deklarację, potwierdzić chęć modlitwy i ewentualnego wsparcia materialnego, a już stajesz się promotorem przyszłego kapłana. W tym też duchu stworzyliśmy akcję Misyjny Bukiet – zamiast kwiatów otrzymywanych na uroczystości nowożeńcy, jubilaci czy młodzi kapłani w Polsce przekazują równowartość tego daru na misje. „Dziś najpiękniejszy dzień w naszym życiu. Dzień naszego ślubu. Dlatego swoją radością dzielimy się z innymi. Kwiaty są piękne, ale szybko zwiędną. Dlatego my przekazujemy dar na misje” (Nina i Michał Koziełowie).

Bardzo rozpoznawalnym środowiskiem misyjnym są działające ogniska dziecięce, odwołujące się do tradycji Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, założonego przez bp. Karola de Forbin-Jansona. Kolorowe stroje w czasie orszaku Trzech Króli, misyjne kolędowanie w naszych domach, dzieci pierwszokomunijne wspierające dzieci na misjach – to działalność formacyjna wśród najmłodszych.

Duszą naszej działalności jest Papieska Unia Misyjna założona przez bł. Pawła Mannę, a skierowana do duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i świeckich. „Unia Misyjna Duchowieństwa powstała dla celów istotowo i zasadniczo misyjnych. Uczyć się, kształcić, innych oświecać – tak, lecz przede wszystkim wzniecić zapał i działać” (bł. Paweł Manna). Współcześnie Unia organizuje sympozja, publikuje książki, tworzy zaplecze modlitewnej troski o młode i biedne Kościoły na terytoriach misyjnych.

Tydzień misyjny ma obudzić nas to działania i współpracy. Kościół zawsze będzie przeżywał swoją wiosnę i młodość, gdy będzie głosił Ewangelię. Jaki jest zatem prosty przepis na wieczną młodość? To misyjna dusza w każdym z nas.

Dziękuję! Thank you! Merci! Achiu! Hvala!

Więcej na www.missio.org.pl i www.misyjnybudzik.pl

„Ewangelia jest Osobą, która stale daje siebie i nieustannie zachęca tych, którzy ją przyjmują z wiarą pokorną i wyrażającą się w czynach, do dzielenia swojego życia poprzez rzeczywisty udział w Jego paschalnej tajemnicy śmierci i zmartwychwstania. W ten sposób Ewangelia staje się przez chrzest, źródłem nowego życia, wolnego od panowania grzechu, oświeconego i przekształconego przez Ducha Świętego. Przez bierzmowanie staje się umacniającym namaszczeniem, które dzięki temu samemu Duchowi Świętemu wskazuje nowe drogi i strategie świadectwa i bliskości. A przez Eucharystię staje się pokarmem człowieka nowego, lekarstwem nieśmiertelności”.

Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2017, nr 4

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter