28 stycznia
piątek
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Doktorat honoris causa Uniwersytetu Katolickiego w Walencji dla kard. Saraha

Ocena: 0
363

Senat Uniwersytetu Katolickiego w Walencji św. Wincentego Męczennika jednogłośnie zatwierdził nadanie tytułu doktora honoris causa emerytowanemu prefektowi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kardynała Roberta Saraha uhonorowano „za jego nadzwyczajną służbę Kościołowi podczas całej jego rozległej kariery w kolejnych funkcjach powierzanych mu przez trzech ostatnich papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka".

W uzasadnieniu podkreślono „jego poświęcenie i zaangażowanie w promocję człowieka poprzez działalność charytatywną, ewangelizację narodów, opiekę duszpasterską i formację kapłańską".

Ponadto, kard. Robert Sarah wyróżnia się swoją ofiarnością i towarzyszeniem w akcjach humanitarnych, szczególnie w swoich podróżach do obszarów zniszczonych przez wojnę i klęski żywiołowe, a także godnym pochwały wysiłkiem w potępianiu konsekwencji tych konfliktów, podnosząc głos w obronie praw uchodźców, wszędzie niosąc orędzie nadziei Kościoła

- czytamy w komunikacie Uniwersytetu Katolickiego w Walencji.

Urodzony 15 czerwca 1945 kardynał Robert Sarah przyjął święcenia kapłańskie w lipcu 1969 r. w stolicy Gwinei -Konakry. W Rzymie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i ubogacił swoją formację w Papieskim Instytucie Biblijnym, zarówno w Rzymie, jak i w Jerozolimie. Po powrocie do ojczyzny, ze względu na jego wybitne zasługi jako proboszcza parafii Boké, został mianowany rektorem niższego seminarium w Kindii, z którego to stanowiska został mianowany przez św. Jana Pawła II na arcybiskupa Konakry, który nadał mu przydomek „biskupa-dziecko”, ponieważ w momencie przyjęcia święceń biskupich w 1979 r. był najmłodszym biskupem na świecie, mając zaledwie 34 lata.

1 października 2001 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, którą to funkcję pełnił przez dziewięć lat. 7 października 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, koordynującej działania związane z akcjami humanitarnymi i pomocą Stolicy Apostolskiej w przypadkach kataklizmów. Miesiąc później - 20 listopada 2010 ten sam papież włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Uczestniczył w konklawe w marcu 2013 r., które wybrało na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. 23 listopada 2014 r. nowy papież mianował go prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która promuje duszpasterstwo liturgiczne.

Kardynał Robert Sarah odszedł ze stanowiska w watykańskiej dykasterii 20 lutego 2021 roku, osiem miesięcy po swoich 75. Urodzinach.

W swoim intelektualnym wymiarze antropologii chrześcijańskiej kardynał Robert Sarah opublikował kilka książek przetłumaczonych na kilka języków:. Po Polsku ukazały się: „Bóg albo nic: rozmowa o wierze”(2015); Moc milczenia: przeciw dyktaturze hałasu, (2017); „W drodze do Niniwy” (2017); „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”, (2019); „Z głębi naszych serc”, [wspólnie z papieżem Benedyktem XVI], (2020).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Piątek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter