28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dojrzałość psychoseksualna i profilaktyka nadużyć - szkolenie dla wychowawców kleryków

Ocena: 0
1751
Wychowawcy seminaryjni nie będą terapeutami, ale coraz bardziej potrzeba, aby i oni mieli głębszą świadomość i zdolność rozmawiania o problemach psychoseksualnych – powiedział ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. 20150905 19:10
awo / Bąbliniec (KAI), sg


W Bąblińcu w Wielkopolsce zakończyło się szkolenie dla księży odpowiedzialnych za formację kleryków.

Wśród prelegentów zaproszonych z wykładami i warsztatami była m.in. psycholog i seksuolog prof. Maria Beisert z UAM w Poznaniu, która w Polsce jest jednym z najwybitniejszych specjalistów problematyki pedofilii oraz o. prof. Stanisław Morgalla SJ z Instytutu Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Wychowawców seminaryjnych szkolili również eksperci Centrum Ochrony Dziecka i Fundacji Dzieci Niczyje.

Jak podkreślił ks. dr Rzeszowski, szkolenie miało uwrażliwić wychowawców seminaryjnych na przygotowanie kleryków do dojrzałego przeżywania celibatu oraz zwrócić uwagę odpowiedzialnych za formację na różne problemy psychoseksualne, by następnie skoncentrować się na przygotowaniu przyszłych księży do bezpiecznej pracy z dziećmi na katechezie i w parafii.

– Nie możemy bać się tych tematów, bo żyjemy w czasach coraz bardziej zseksualizowanych – uważa szef Konferencji Rektorów. Podkreśla też, że wychowawcy seminaryjni muszą liczyć się z tym, że choć kandydaci, którzy zgłaszają się do seminariów duchownych mają dużo dobrej woli, to jednak nie wszystkich cechuje dojrzałość psychiczna czy psychoseksualna. Dlatego rolą formatorów jest pomoc kandydatom w dojrzewaniu, określaniu siebie i właściwym przeżywaniu.

– Rozmowy o emocjonalności, seksualności czy trudnościach z nimi związanymi nie są łatwe ale właśnie takie tematy przynosi życie. Im bardziej otwarcie, spokojnie i mądrze będziemy do nich podchodzili, tym adekwatniej będziemy mogli pomóc – dodał rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Szkolenie zorganizowane przez Konferencję Rektorów we współpracy z Centrum Ochrony Dziecka działającym przy Akademii Ignatianum w Krakowie jest – jak podkreślił ks. dr Rzeszowski – również odpowiedzią na wyzwania Kościoła, zarówno płynące ze Stolicy Apostolskiej jak i z Wytycznych Episkopatu Polski, które mówią o potrzebie profilaktyki i uwrażliwiania na problem nadużyć seksualnych wobec małoletnich.

– Centrum Ochrony Dziecka w tym roku podjęło specjalne szkolenia dla delegatów biskupich i duszpasterzy a my jako Konferencja Rektorów chcieliśmy by tego typu szkolenia prowadzone były również w środowiskach formacyjnych – zaznaczył ks. dr Rzeszowski. Podkreślił też, że bardzo ważne jest "otwarte mierzenie się z tematem" i profilaktyka, by zapobiegać sytuacjom tak aby nigdy nie dochodziło do wykorzystywania małoletnich.

Przewodniczący Konferencji Rektorów dodał też, że szkolenie wychowawców seminaryjnych ma służyć temu, aby dobrze przygotowali w tej materii przyszłych księży. To – jak zaznaczył – inwestowanie w przyszłość oraz w bezpieczny i dobrze pracujący Kościół.

W szkoleniu uczestniczyło ponad 20 księży z różnych seminariów duchownych w Polsce, zarówno diecezjalnych jak i zakonnych. W gronie tym byli zarówno rektorzy, wicerektorzy, prefekci jak też ojcowie duchowni zaangażowani w formację kleryków.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter