3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobrzy jak św. Jacek

Ocena: 0
531

„Charytatywni Freta” od lat wspierają młodzież i dzieci z najuboższych rodzin. Niesamowici wolontariusze, darczyńcy, a może św. Jacek – na czym polega ich fenomen?

fot. FB/CharytatywniFreta

Grupa działa od jedenastu lat przy kościele dominikanów św. Jacka na stołecznej Starówce, przy ul. Freta 10. Anna Stadnicka, jedna z liderek „Charytatywni Freta”, mówi, że wspólnota prowadzi program dożywiania dzieci w szkołach, którym objętych jest ok. 200–240 podopiecznych ze szkół Warszawy i okolic oraz świetlic środowiskowych z kilku miast Polski. Wyjaśnia, że samorządowy system pomocy społecznej nie dostrzega części niedożywionej młodzieży. Wystarczy, że rodzina nieznacznie przekroczy próg dochodowy wskazany w przepisach, a nie może liczyć na sfinansowanie obiadów dla dziecka.

 


EVENTY U ŚWIĘTEGO

Środki na bieżące funkcjonowanie „Charytatywni Freta” pozyskują od sponsorów i z akcji „Charytatywna Niedziela”. Podczas wydarzenia obsługują stoiska dobroczynne przed kościołem św. Jacka. Na gości czekają kawiarnia i antykwariat z bogatym księgozbiorem, a dla wielbicieli nowości przygotowany jest klub książki z premierowymi publikacjami katolickich autorów. Corocznie pokaźnym zastrzykiem finansowym są zyski z sierpniowego Jarmarku św. Jacka, na którym można kupić na przykład rękodzieło artystyczne. W tym roku, dzięki wielkiej ofiarności darczyńców, zebrano 15 tys. zł na kontynuowanie programu dożywiania w roku szkolnym 2022/2023 oraz 20 tys. zł na edukację dzieci uchodźców, które przebywają w dominikańskim Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie.

„Charytatywni Freta” spędzają z podopiecznymi niezapomniane chwile w czasie wakacji i ferii. W okresie wakacyjnym na dwutygodniowym turnusie młodzież odpoczywa w miejscach, w których może bawić się oraz pracować, ale przede wszystkim być razem. Na wyjazdach odbywają się warsztaty rozwojowe, wycieczki tematyczne. Podobnie w ferie, tyle że na miejscu. – Dzięki naszym zimowym spotkaniom odwiedziliśmy każde ważne miejsce w Warszawie, byliśmy w większości muzeów – cieszy się Marzena Michałowska, jedna z założycielek grupy „Charytatywni Freta”. W czasie wakacji przeprowadzana jest również akcja „Plecak”. Wolontariusze zbierają przybory szkolne, z których szykują wyprawki dla podopiecznych. W tym roku zostały one skierowane do ukraińskich uczniów w Fastowie, Borodiance i Makarowie.

Wrażliwość osób z „Charytatywni Freta” przejawia się także w koordynacji świątecznej zbiórki żywności i artykułów chemicznych. Co roku na Boże Narodzenie i Wielkanoc jest szykowanych ok. 200 paczek dla rodzin dzieci objętych programem dożywiania w szkołach oraz rodzin, którymi opiekuje się klasztor dominikanów. Zbiórkom towarzyszy „akcja karteczkowa”. Darczyńca może wziąć ze specjalnego koszyka kartkę z nazwą określonego produktu, kupić dany artykuł spożywczy i pomóc skomponować świąteczną paczkę. „Charytatywni Freta” nie zapominają także o stałym wsparciu, prowadzą korepetycje dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Najbardziej potrzebni są wolontariusze do przedmiotów ścisłych. Dzieci i młodzież uczą się na terenie klasztoru lub w domach podopiecznych.

Anna Stadnicka zachęca do udziału w wolontariacie. Po okresie pandemii brakuje wolontariuszy. Przekonuje, że warto zostać wolontariuszem, ponieważ dobro zawsze powraca. – Wolontariat nie wymaga nadmiernego wysiłku, można upiec ciasto do kawiarenki lub zgłosić gotowość przyjścia na półtoragodzinny dyżur w „Charytatywną Niedzielę” – dodaje.

Marzena Michałowska opowiada, że „Charytatywni Freta” to znaczna część jej życia, z każdym rokiem odkrywa w sobie coraz więcej pokładów sił, zrozumienia i cierpliwości. – Dzięki wolontariatowi więcej widzę. Czuję, że jestem szczęśliwa, żadne dobra materialne nie są w stanie mi tego dać. Najważniejsze jest dla mnie poczucie wypełniania swojego powołania. A ono, gdy dobrze je rozeznamy, sprawia, że wszystko staje się do zniesienia – przyznaje. „Charytatywni Freta” tworzy 5 osób zaangażowanych w pomoc na stałe, a ok. 150 wolontariuszy wspiera dzieło, pojawiając się na akcjach. Osoby z „Charytatywni Freta” zaznaczają, że wszelkie „cuda”, które dzieją się w ich grupie, czyli projekty i organizowane wydarzenia, są możliwe dzięki działaniu oraz opiece patrona – św. Jacka.

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem, wejdź na
www.charytatywnifreta.dominikanie.pl.
Więcej informacji także na
FB/CharytatywniFreta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter