Parafia św. Mikołaja Biskupa w Dobrem zakorzeniona jest w tradycyjnej duchowości maryjnej, a wierni mają serca otwarte na niesienie pomocy potrzebującym.

Ks. proboszcz dr Grzegorz Chojnicki na tle kościoła parafialnego
Gmina Dobre jest krajobrazowo pięknie ukształtowana, poprzecinana niewielkimi rzeczkami. Szczególnie atrakcyjne doliny tworzą rzeki Rządza i Ossownica. Wokół rozciągają się pola uprawne, połowa miejscowej ludności zajmuje się rolnictwem.
Parafia liczy 4861 wiernych, a oprócz miejscowości Dobre tworzy ją 28 wsi. – Rysem naszej parafii jest maryjność, w prawie każdej miejscowości istnieje koło różańcowe. Na terenie gminy liczne są kapliczki, przy których w okresie letnim parafianie zbierają się na nabożeństwa majowe i czerwcowe – mówi ks. proboszcz Grzegorz Chojnicki.
Prężnie działa rada parafialna, która zajmuje się również działalnością charytatywną. – Co roku w adwencie zbieramy produkty żywnościowe, aby wesprzeć potrzebujących pomocy w czasie świąt Bożego Narodzenia – relacjonuje ks.Chojnicki. Jak podkreśla, większość wiernych za przykładem patrona parafii św. Mikołaja jest ofiarna i pomocna. – Są wrażliwi na inicjatywy dobroczynne, potrafią dzielić się z potrzebującymi – chwali ks. Grzegorz. Są otwarci także na potrzeby parafii – kiedy w kościele są do wykonania prace techniczne, zawsze znajdą się chętni mężczyźni.
Dobrze układa się współpraca z Ochotniczą Strażą Pożarną. Ks. proboszcz jest honorowym członkiem straży.
– Od sierpnia w parafii pracuje ks. wikariusz Adrian Sabała. Prowadzi grupy młodzieżowe: ministrantów i Ruch Światło-Życie, opiekuje się Bractwem Adoracyjnym, głosi katechezy dla dorosłych – wylicza ks. proboszcz.
Dobrzańskie Bractwo Adoracyjne kontempluje Najświętszy Sakrament w każdy piątek miesiąca po ostatniej Mszy św. do godziny 21.00. Spotkania Bractwa kończą się apelem jasnogórskim. Rzadko spotykaną wspólnotą formacyjną w parafiach jest Ruch Szensztacki. Rozwijanie duchowości chrześcijańskiej poprzez osobistą relację z Maryją w tym ruchu zainteresowało sporą grupę parafian. Rodziny stają się małym domowym Kościołem. Modlą się wspólnie także przed peregrynującym stale w domach obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, patronki Ruchu Szensztackiego.
Parafia Dobre ma wartą uwagi wielowiekową historię. W XVI w. na mocy zezwolenia króla Zygmunta I Starego podstoli zakroczymski Jan Dobrzyniecki na swoich dobrach zwanych Ossowno założył na prawie niemieckim miasto Dobre, które było w tym czasie ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym, zamieszkiwanym przez ok. 800 osób. Podstoli, przy udziale Mateusza z Brzozowicy, ufundował kościół pod wezwaniem św. Stanisława. Parafia została erygowana w 1530 roku przez bp. poznańskiego Jana Latalskiego.
Obecny kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa został zbudowany w latach 1873-1878, według projektu Bolesława Podczaszyńskiego, w miejsce drewnianego kościoła pw. św. Stanisława, który spłonął w 1873 r. Świątynia powstała z fundacji Kamili Jaźwińskiej, dziedziczki Rudzienka. 31 sierpnia 1878 r. kościół poświęcił ks. Stanisław Chromiński, dziekan radzymiński, a konsekrował bp Wincenty Teofil Popiel-Chościak dnia 10 maja 1886 r.
Świątynia ma niespotykaną regionalną formę. Kościół zbudowany jest na planie prostokąta, ma tylko jedną nawę i trójboczne prezbiterium, posiada rzadko spotykany drewniany sufit. – Ściany pokryte są polichromiami ze scenami biblijnymi, wykonanymi techniką stosowaną często we włoskiej architekturze renesansowej sgraffito, która polega na nałożeniu na mur kilku kolorowych warstw tynku lub gliny i wyskrobywaniu w jeszcze nie stwardniałych warstwach wierzchnich wielobarwnych wzorów, powstających przez odsłanianie warstw spod spodu – opowiada ks. Chojnicki.
Kościół posiada trzy ołtarze: główny Niepokalanego Poczęcia z relikwiami pierwszego stopnia św. Justyna, św.Romana, św. Grzegorza i św. Agnieszki, a także dwa boczne: Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie w niszach ołtarzowych znajdują się relikwiarze św. Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbego. – W kościele znajduje się ołtarz soborowy, który jest ostatnim dziełem prof. Jerzego Machaja – opowiada ks. proboszcz Grzegorz Chojnicki.
Ziemia mińska to rodzinne strony Konstantego Laszczki, wybitnego rzeźbiarza, malarza, grafika, profesora i rektora ASP w Krakowie. Artysta przyszedł na świat i mieszkał w parafii w Makowcu Dużym w powiecie mińskim. W kościele w Dobrem znajdują się dwie prace Konstantego Laszczki: „Św. Antoni” na drewnie orzechowym z 1935 r. oraz „Madonna z Dzieciątkiem” na terakocie z 1930 r. Warto wybrać się do Dobrego, by zobaczyć więcej prac artysty w istniejącym tu od 1971 r. Społecznym Muzeum Konstantego Laszczki.