23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobre miejsce do życia

Ocena: 0
581

Parafia św. Jana Marii Vianneya w Skrzeszewie wydaje się całkiem niepozorna na mapie Mazowsza. Nic bardziej mylącego.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Liczba mieszkańców systematycznie rośnie: w roku 2018 w parafii było dwa razy więcej chrztów niż pogrzebów. Skrzeszew, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się ponad 830 lat temu w bulli papieskiej, kryje również inne ciekawostki. Parafia liczy 2,3 tys. stałych mieszkańców, żyjących w sześciu wioskach gminy Wieliszew. Ksiądz proboszcz Krzysztof Krupa zauważa, że poszczególne wsie rozbudowują się, ale typowych rolników pozostało zaledwie kilku. W okolicznych miejscowościach korzenie zapuściło również kilkoro celebrytów.

Parafia w Skrzeszewie jest jedną z niewielu w regionie, która na czas letni, zamiast redukować duchowe działania, zwiększa ofertę dla wiernych. W okresie od maja do września przybywa chętnych, którzy mają potrzebę uczestnictwa we Mszy Świętej, co łączy się z napływem letników. Na terenie parafii – to przecież piękne okolice Zalewu Zegrzyńskiego i Narwi – znajduje się ok. 3 tys. działek rekreacyjnych. Wychodząc naprzeciw zainteresowanym, proboszcz zdecydował, że w czasie pobytu gości sezonowych w niedziele będzie odprawiana jedna Msza więcej. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w pierwsze piątki miesiąca. Od kilku lat mają miejsce procesje fatimskie w intencji rodzin.

– Biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy, należałoby zorganizować adorację Najświętszego Sakramentu w pierwsze czwartki miesiąca i połączyć z modlitwą o świętość kapłanów. Może już od września podejmiemy taką intencję? – zastanawia się ks. Krupa. – W dalszych planach mamy również pierwsze w historii misje parafialne – dodaje. – Ze względu na fakt powszechnego już posiadania samochodów obecność dzieci w Kościele jest uzależniona od rodziców. Ale nasze rodziny są mądre i zdrowe – opowiada.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 30 (719), 28 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -