18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do świętości - wychodząc od małżeńskiej codzienności: owoce V Kongresu Nowej Ewangelizacji

Ocena: 4
2266

II

W czasie drugiego dnia V Kongresu Nowej Ewangelizacji jedną z konferencji wygłosił ordynariusz toruński bp Wiesław Śmigiel. Podkreślił on, że rodzina jest w centrum nauczania i życia Kościoła.

Żaden program duszpasterstwa organicznego nie może nigdy, na żadnym poziomie, pomijać duszpasterstwa rodzin. Całe duszpasterstwo powinno być rozumiane i realizowane w kluczu rodzin

– przekonywał. I zaapelował: „Trzeba pokochać małżeństwo i rodzinę – to jest istota”.

O. Ksawery Knotz w swojej konferencji mówił o obecności Chrystusa w małżeństwie jako sakramencie.

Kiedy małżonkowie głoszą kerygmat, to objawia się on wtedy, kiedy mówią razem, ponieważ sakrament małżeństwa objawia się w znaku męża i żony - przez ten znak, w całkiem nowy sposób, objawia się i działa Chrystus

– mówił zakonnik podkreślając, że miłość Boża jest obecna w ludzkiej miłości nie tylko w sferze wolitywnej, ale także w bliskości i intymności fizycznej.

Wyniki badań nad młodzieżą maturalną i rodzicami dzieci pierwszokomunijnych w archidiecezji łódzkiej przedstawiła prof. Kaja Kaźmierska. Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego zwróciła uwagę, że wartością stawianą na pierwszym miejscu przez respondentów we wszystkich badaniach socjologicznych w Polsce jest rodzina. Zdecydowanie dalej znalazły się natomiast małżeństwo czy wiara.

Odnosząc się do faktu, że w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo prof. Kaźmierska zwróciła uwagę na "pęknięcie między traktowaniem rodziny jako wartości, a sposobem realizowania tej wartości, czyli relacji rodzinnych w życiu codziennym.

Pomimo pewnych pozytywnych deklaracji widzimy fundamenty budowane na piasku, a nie na skale. Pozytywne jest to, że ludzie ciągle cenią sobie podstawowe wartości – jest zatem na czym budować. Negatywna konkluzja to ta, że współczesne polskie rodziny nie są Bogiem silne.- mówiła.

– zauważyła prof. Kaźmierska. Postawiła także pytanie, czy zagrożenia współczesnego świata nie przeważą nad potencjałem wynikającym z faktu bycia chrześcijaninem?

Jesteśmy w miejscu, w którym możemy jeszcze odwrócić bieg historii, ale za moment może być już za późno

– zakończyła socjolog.

W homilii podczas kongresowej Mszy św. abp Grzegorz Ryś, odwołując się do adhortacji Amoris Laetitia, zwrócił uwagę na rozziew między tym, jak chcielibyśmy żyć, a jak żyjemy.

Doskonałość jest punktem dojścia, a nie wyjścia. My jako Kościół wezwani jesteśmy po to, aby towarzyszyć małżonkom, bo to robi Słowo – Słowo towarzyszy nie idealnej rodzinie, tylko takiej, jaka jest. [...] Punktem wyjścia jest życie, są ludzie, a Chrystus chce wejść w każdą z tych sytuacji i prowadzić człowieka ku pełni, ku szczęściu

– mówił abp Ryś.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter