19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do początków Kościoła

Ocena: 0
662

Tars, Antiochia Syryjska, Antiochia Pizydyjska, Ikonium, Chalcedon, Ankara, Kapadocja i wreszcie Konstantynopol były celami tegorocznego wyjazdu studyjnego dla księży. Wyjazdy takie od dziesięciu lat organizuje tygodnik „Idziemy”.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uczestnicy wyjazdu studyjnego na tle Istambułu – widok z dawnego Chalcedonu

Tradycja wyjazdów studyjnych zrodziła się pod wpływem listu papieża Benedykta XVI ogłaszającego rok 2010 rokiem kapłańskim. Ich celem jest wzajemna integracja oraz formacja intelektualna i duchowa księży – sympatyków naszego tygodnika. Od początku inicjatywa spotkała się ze wsparciem ówczesnego biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera SAC. Obecnie wspiera ją nowy ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Dzięki ich decyzji coroczne wyjazdy studyjne są uznawane za odbyte rekolekcje kapłańskie, zaś księżom katechizującym w szkołach – za szkolenia wymagane przy zdobywaniu kolejnych szczebli awansu zawodowego.

Cele i trasy wyjazdów dobierane są tak, aby pomóc księżom lepiej zrozumieć i przeżyć słowa Pisma Świętego, dzieje i istotę Kościoła oraz prawdy chrześcijańskiej wiary. Zazwyczaj wyjazdy takie trwają po dziesięć dni i cieszą się zainteresowaniem księży z całej Polski i z zagranicy. Odpowiedni poziom wykładów i konferencji ascetycznych zapewniają najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach. W tym roku po szlakach apostolskich i wczesnochrześcijańskich w dzisiejszej Turcji przewodnikiem i kaznodzieją był ks. prof. Waldemar Chrostowski, którego kompetencje zostały potwierdzone nagrodą Ratzingera w roku 2014. Program wyjazdu był dopełnieniem ubiegłorocznej pielgrzymki szlakiem siedmiu Kościołów Apokalipsy, której pokłosiem był cykl tekstów księdza profesora w tygodniku „Idziemy”, wydany następnie w książce: „Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa”.

Najwięcej uczestników jak zawsze było z diecezji warszawsko-praskiej i z diecezji tarnowskiej. Znaczącą część stanowili księża polscy pracujący w Austrii oraz kapłani archidiecezji warszawskiej. Prócz tego wśród uczestników pojawili się kapłani z diecezji łomżyńskiej, włocławskiej, siedleckiej, krakowskiej, lubelskiej, a nawet ks. prof. Henryk Witczyk – biblista z KUL. Duchowieństwo zagraniczne reprezentował w tym roku ks. Jan Gawecki z Białorusi.


 

Ojczyna Apostołów

Zasadniczym tematem tegorocznego wyjazdu były początki działalności świętych apostołów Piotra i Pawła. Stąd na trasie znalazła się rzadko odwiedzana przez pielgrzymów Antiochia Syryjska, zwana również Antiochią nad Orontesem. Miasto założył ok. 300 r. Selukos, jeden z trzech spadkobierców Aleksandra Macedońskiego, i dał mu nazwę na cześć swojego ojca Antiocha. W czasach apostolskich było to jedno z trzech najważniejszych miast w imperium Rzymskim: po Rzymie i Aleksandrii. Tu także powstała pierwsza poza Ziemią Świętą wspólnota wyznawców Chrystusa i tu po raz pierwszy nazwano ich chrześcijanami.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię"

Dziś w Kościele: czwartek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie: św. Januarego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 4,12-16, Ps 111, Łk 7,36-50
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -