27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do pełni wiary

Ocena: 4.62
3222

W sobotę 6 października Stadion Narodowy w Warszawie zamienił się w Stadion Młodych, na który czterdzieści tysięcy ludzi z różnych zakątków kraju przyjechało w jednym celu: aby pogłębić relację z Bogiem.

fot. Marta Jacukiewicz/Idziemy

– Kiedy patrzymy z zewnątrz na społeczeństwo, to wydaje nam się, że wszyscy są obojętni, zabiegani, nie mają odniesienia do spraw duchowych, że ważne jest dla nich ustawienie się w życiu, zdobywanie tego, co teraźniejsze. Tymczasem jest to obraz kłamliwy – mówił bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, na której terenie znajduje się Stadion Narodowy – bo prawie każdy, z kim się rozmawia, przełamawszy barierę nieufności czy lęku, zauważa, że co innego jest pragnieniem pierwszorzędnym.

Zaczęło się z wizgiem opon: na stadion wjechały na motocyklach i skuterach siostry zakonne z różnych zgromadzeń, prowadząc pojazd z cudowną pietą ze Skrzatusza. Potem przez cały dzień trwały świadectwa, modlitwy, koncerty i – jak mówią młodzi – wolność: to podobało się najbardziej.

– Kiedy był koncert, każdy mógł tańczyć. Nikt nikogo nie oceniał – podkreśla Kamila z Katowic. – Nigdy wcześniej nie byłem na takiej imprezie, mam bardzo pozytywne wrażenia. Przyjechaliśmy z grupą 50 osób. Chodzę do trzeciej klasy liceum. Większość moich znajomych jest ze mną – mówi Paweł.

Przyjechali także młodzi po studiach, jak Maciek, urzędnik. – Byliśmy na Lednicy i zdecydowaliśmy się przyjechać tutaj. Atmosfera jest wyjątkowa. – Można spotkać swoich ludzi – dodaje Andrzej, rolnik.

Było „stu księży na stulecie niepodległości”: w korytarzach i na płycie głównej dominowały fioletowe stuły i niekończące się kolejki do spowiedzi. – Spontanicznie, na dzień przed stadionem, miałem pragnienie, aby tu być i służyć młodzieży sakramentem pojednania – mówi ks. Arkadiusz.

– Chcemy łączyć się Synodem biskupów o młodzieży i modlić się w jego intencji – mówi ks. Rafał Jarosiewicz, organizator wydarzenia. Stadion Młodych jest największym spotkaniem młodych w Europie, a może i na świecie, jakie odbędzie się w czasie trwania Synodu w Rzymie.

– Dużo osób uważa, że młodzież odstaje od Kościoła, a jednak tak nie jest – przekonuje Andżelika. – Biorę czynny udział w grupach apostolskich, gdzie słuchamy Słowa Bożego i je rozważamy.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Dominika Figurska i Michał Chorosiński, o. Michał Legan OSPPE i wielu innych. Program realizowany był w kilku strefach. Zasadnicze jego elementy odbyły się na scenie głównej, na płycie stadionu. Uczestnicy wysłuchali pięciu konferencji: Marcina Jakimowicza, Mady Plucner, abp. Grzegorza Rysia, Marcina Zielińskiego oraz Andrzeja Sowy „Koguta”. Występowali muzycy, m.in: TGD, Wyrwani z Niewoli, ks. Kuba Bartczak, Bęsiu, Gospel Rain, Chór dla Jezusa, Exodus15, Muode Koty, Muniek i Przyjaciele czy Full Power Spirit.

– Jesteśmy rodzicami dorastających córek, więc temat młodzieży jest nam bardzo bliski – mówi Dominika Figurska. – Kiedy patrzę na tych kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, mam łzy w oczach.

– Modlą się, dają piękne świadectwo wiary. Księża spowiadają – to jest zupełnie inny obraz Kościoła, niż ten, jaki został przedstawiony ostatnio w filmie – podkreśla Michał Chorosiński. Gości Stadionu Młodych spotkać można było również w dwóch „Strefach Inspiracji”, na płycie stadionu oraz na trybunie. Można tam było zadać im indywidualne pytania i porozmawiać.

– Studenci z duszpasterstwa akademickiego WAT sami wyszli z inicjatywą, aby tutaj przyjechać – mówi ks. Krzysztof Włosowicz, duszpasterz akademicki. – Mówi się przecież, że młodzi ludzie z Kościołem nie bardzo mają po drodze, a tu na Stadionie – piękne świadectwo wiary.

O godz. 19 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski. Całodzienne rekolekcje zakończyły się o północy adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą „Pod Twoją obronę”. – Dziękuję za waszą łączność z Synodem i papieżem Franciszkiem. To jest Synod o was i dla was! – powiedział na zakończenie kard. Nycz. – Wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście nadzieją świata – powtórzył za św. Janem Pawłem II. Podziękował też organizatorom i sześciuset obecnym na Stadionie kapłanom. – Bądźcie razem z nimi! – poprosił młodych.

– To spotkanie ma jeden cel: aby młodzi, którzy tu przyszli, mieli doświadczenie Pana Boga – podkreśla ewangelizator Marcin Zieliński.

– Mam pewność, że tutaj jest Chrystus. Obiecał, że gdzie dwóch lub trzech się gromadzi w Jego imię, tam On jest – mówi o. Legan. – Tutaj na stadionie są tysiące. Ja Go szukam całe życie: biegam za Nim na stadiony, na plażę, gdziekolwiek On, tam i ja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter