20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do pełni wiary

Ocena: 4.62
1781

W sobotę 6 października Stadion Narodowy w Warszawie zamienił się w Stadion Młodych, na który czterdzieści tysięcy ludzi z różnych zakątków kraju przyjechało w jednym celu: aby pogłębić relację z Bogiem.

fot. Marta Jacukiewicz/Idziemy

– Kiedy patrzymy z zewnątrz na społeczeństwo, to wydaje nam się, że wszyscy są obojętni, zabiegani, nie mają odniesienia do spraw duchowych, że ważne jest dla nich ustawienie się w życiu, zdobywanie tego, co teraźniejsze. Tymczasem jest to obraz kłamliwy – mówił bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, na której terenie znajduje się Stadion Narodowy – bo prawie każdy, z kim się rozmawia, przełamawszy barierę nieufności czy lęku, zauważa, że co innego jest pragnieniem pierwszorzędnym.

Zaczęło się z wizgiem opon: na stadion wjechały na motocyklach i skuterach siostry zakonne z różnych zgromadzeń, prowadząc pojazd z cudowną pietą ze Skrzatusza. Potem przez cały dzień trwały świadectwa, modlitwy, koncerty i – jak mówią młodzi – wolność: to podobało się najbardziej.

– Kiedy był koncert, każdy mógł tańczyć. Nikt nikogo nie oceniał – podkreśla Kamila z Katowic. – Nigdy wcześniej nie byłem na takiej imprezie, mam bardzo pozytywne wrażenia. Przyjechaliśmy z grupą 50 osób. Chodzę do trzeciej klasy liceum. Większość moich znajomych jest ze mną – mówi Paweł.

Przyjechali także młodzi po studiach, jak Maciek, urzędnik. – Byliśmy na Lednicy i zdecydowaliśmy się przyjechać tutaj. Atmosfera jest wyjątkowa. – Można spotkać swoich ludzi – dodaje Andrzej, rolnik.

Było „stu księży na stulecie niepodległości”: w korytarzach i na płycie głównej dominowały fioletowe stuły i niekończące się kolejki do spowiedzi. – Spontanicznie, na dzień przed stadionem, miałem pragnienie, aby tu być i służyć młodzieży sakramentem pojednania – mówi ks. Arkadiusz.

– Chcemy łączyć się Synodem biskupów o młodzieży i modlić się w jego intencji – mówi ks. Rafał Jarosiewicz, organizator wydarzenia. Stadion Młodych jest największym spotkaniem młodych w Europie, a może i na świecie, jakie odbędzie się w czasie trwania Synodu w Rzymie.

– Dużo osób uważa, że młodzież odstaje od Kościoła, a jednak tak nie jest – przekonuje Andżelika. – Biorę czynny udział w grupach apostolskich, gdzie słuchamy Słowa Bożego i je rozważamy.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Dominika Figurska i Michał Chorosiński, o. Michał Legan OSPPE i wielu innych. Program realizowany był w kilku strefach. Zasadnicze jego elementy odbyły się na scenie głównej, na płycie stadionu. Uczestnicy wysłuchali pięciu konferencji: Marcina Jakimowicza, Mady Plucner, abp. Grzegorza Rysia, Marcina Zielińskiego oraz Andrzeja Sowy „Koguta”. Występowali muzycy, m.in: TGD, Wyrwani z Niewoli, ks. Kuba Bartczak, Bęsiu, Gospel Rain, Chór dla Jezusa, Exodus15, Muode Koty, Muniek i Przyjaciele czy Full Power Spirit.

– Jesteśmy rodzicami dorastających córek, więc temat młodzieży jest nam bardzo bliski – mówi Dominika Figurska. – Kiedy patrzę na tych kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, mam łzy w oczach.

– Modlą się, dają piękne świadectwo wiary. Księża spowiadają – to jest zupełnie inny obraz Kościoła, niż ten, jaki został przedstawiony ostatnio w filmie – podkreśla Michał Chorosiński. Gości Stadionu Młodych spotkać można było również w dwóch „Strefach Inspiracji”, na płycie stadionu oraz na trybunie. Można tam było zadać im indywidualne pytania i porozmawiać.

– Studenci z duszpasterstwa akademickiego WAT sami wyszli z inicjatywą, aby tutaj przyjechać – mówi ks. Krzysztof Włosowicz, duszpasterz akademicki. – Mówi się przecież, że młodzi ludzie z Kościołem nie bardzo mają po drodze, a tu na Stadionie – piękne świadectwo wiary.

O godz. 19 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski. Całodzienne rekolekcje zakończyły się o północy adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą „Pod Twoją obronę”. – Dziękuję za waszą łączność z Synodem i papieżem Franciszkiem. To jest Synod o was i dla was! – powiedział na zakończenie kard. Nycz. – Wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście nadzieją świata – powtórzył za św. Janem Pawłem II. Podziękował też organizatorom i sześciuset obecnym na Stadionie kapłanom. – Bądźcie razem z nimi! – poprosił młodych.

– To spotkanie ma jeden cel: aby młodzi, którzy tu przyszli, mieli doświadczenie Pana Boga – podkreśla ewangelizator Marcin Zieliński.

– Mam pewność, że tutaj jest Chrystus. Obiecał, że gdzie dwóch lub trzech się gromadzi w Jego imię, tam On jest – mówi o. Legan. – Tutaj na stadionie są tysiące. Ja Go szukam całe życie: biegam za Nim na stadiony, na plażę, gdziekolwiek On, tam i ja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

"Jedli i nasycili się wszyscy, a zebrano jeszcze z tego, co im zostało, dwanaście koszów ułomków".

Dziś w Kościele: czwartek, XI tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 14, 18-20; Ps 110 (109)1b-2. 3-41 Kor 11, 23-26Łk 9, 11b-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)