24 maja
czwartek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Długa droga do beatyfikacji

Ocena: 0
513

O znaczeniu długiej i żmudnej pracy postulatorów, którzy we współpracy z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych przygotowują dokumentacje dotyczące kandydatów do chwały ołtarzy, mówił 9 stycznia w swoim wystąpieniu na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim prefekt tej dykasterii, kard. Angelo Amato SDB.

fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

Kard. Amato podkreślił znaczenie positiones, czyli obszernej dokumentacji dotyczącej cnót czy też męczeństwa. Ponadto przygotowywane są także dokumentacje dotyczące cudów za wstawiennictwem Sług Bożych czy błogosławionych. Poinformował, że w dekadzie 2006-1016 do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przekazano 351 positiones, z czego po jednej z Afryki Południowej, Algierii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru, Japonii, Kuby, Litwy, Madagaskaru, Nowej Zelandii, Republiki Czeskiej, Salwadoru, Singapuru, Somalii i Urugwaju; po dwie z Austrii, Birmy, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Gwatemali, Korei, Libanu, Słowacji i Ugandy; po trzy z Anglii i Walii, Chile, Kanady, Peru, Portoryko i Rumunii; cztery z Filipin; sześć z Portugalii; siedem z Kolumbii, Meksyku, Niemiec, USA i Węgier; osiem z Indii; dziesięć z Francji; trzynaście z Brazylii; dwadzieścia dwie z Polski, sześćdziesiąt z Hiszpanii a 139 z Włoch.

Z tych 351 positiones 293 dotyczą cnót, a 58 męczeństwa. Pośród tych 351 positiones są też dokumentacje dotyczące kanonizacji równoważnych, czyli ogłaszanych przez papieża, bez całej procedury kanonicznej. Dotyczyły one świętych: Hildegardy z Bingen (2012), Anieli z Foligno (2013); Piotra Fabera (2013); Franciszka de Lavala, Józefa de Anchieta i Marii od Wcielenia Guyart (2014); Junipera Serry OFM (2015). Były także trzy dokumentacje dotyczące ogłoszenia trojga świętych doktorami Kościoła: Jana z Avila (2010); Hildegardy z Bingen (2012) i Grzegorza z Nareku (2014).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły