29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dług wdzięczności

Ocena: 0
3997

W parafii św. Feliksa z Kantalicjo w Marysinie Wawerskim wielkie święto: 30 kwietnia, podczas nawiedzenia kopii cudownego obrazu Pani Jasnogórskiej, odbędzie się liturgiczny akt koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.

fot. arch. parafii

Parafialna świątynia powstała jako wotum wdzięczności za odzyskanie w 1918 r. przez Polskę niepodległości oraz powrót sióstr felicjanek do Warszawy – i została dedykowana Królowej Korony Polskiej. Znajdujący się w świątyni obraz Matki Bożej został namalowany przez znanego przedwojennego malarza Wacława Piotrowskiego.

Kult Maryi w tajemnicy Jej królowania nad naszą ojczyzną rozwijał się w parafii od dawna. Od bez mała 10 lat w każdą środę przeżywamy Nowennę do Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Ta modlitwa gromadzi stałą grupę parafian. Przez lata nazbierało się także sporo kosztowności, które wierni składali swojej Królowej, dziękując Jej za opiekę, orędownictwo, wysłuchane prośby... Z tych darów zostały wykonane korony dla Pana Jezusa i Jego Matki. Wyrażają one wdzięczność za opiekę nad parafią i ojczyzną, a jednocześnie stanowią znak powierzenia siebie Bogu i Maryi.

W 2017 r., na stulecie objawień fatimskich, w kościele został ufundowany ołtarz dla Królowej. Jest to tryptyk, w którym centralne miejsce zajmuje obraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. W bocznych kwaterach zostaną umieszczone obrazy dwóch Jej najznamienitszych w naszej ojczyźnie czcicieli i zarazem apostołów: wizerunek św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W każdą środę w kaplicy poświęconej Maryi po nowennie jest sprawowana Msza Święta w intencjach przedstawianych podczas tej modlitwy. Bywa niekiedy tak, że kaplica nie jest w stanie pomieścić zgromadzonych wiernych. Wówczas Najświętszą Ofiarę celebruje się przy głównym ołtarzu kościoła.

Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny mówił do nas: „Kiedy w liturgicznym akcie koronacji obrazów wkładamy koronę na głowę Jezusa – Jezusa jako Syna Maryi, na Jej rękach – mamy przed oczyma tę ewangeliczną prawdę o królowaniu Chrystusa. A w zjednoczeniu z prawdą o królowaniu Chrystusa wyłania się przed oczyma naszej wiary również prawda o królowaniu Maryi.

Matka Mesjasza od chwili zwiastowania miała najszczególniejszy udział w tym królestwie, które stało się posłannictwem Jej Syna. Kiedy stała pod krzyżem, sercem przejmowała na swoje skronie Jego cierniową koronę. Jak nikt inny, Ona Matka, uczestniczyła w ofierze swojego Syna – w ofierze naszego odkupienia. Uczestniczyła po macierzyńsku. I Chrystus ten macierzyński udział w Jego Ofierze odkupieńczej potwierdził, oddając Maryi swego ucznia Jana za syna: »Oto syn twój« – a w jego osobie oddając każdego człowieka, bo każdy jest objęty miłościwą mocą odkupienia. Tak więc owo królowanie Maryi, któremu oddajemy wyraz, wkładając aktem liturgicznym koronę na Jej skronie, ma swój decydujący początek w zjednoczeniu Maryi z krzyżem i śmiercią Syna.

Zjednoczona z Nim w wyniszczeniu, zostaje również zjednoczona w uwielbieniu, które objawia się naprzód przez zmartwychwstanie. Wiemy, że Bogurodzica uczestniczy w zmartwychwstaniu Chrystusa przez swoje wniebowzięcie. Wniebowzięta uczestniczy też w owym panowaniu, o jakim usłyszała w chwili zwiastowania: »Jego panowaniu nie będzie końca«. Uczestniczy na prawach matki – i uczestniczy po macierzyńsku. Kiedy wkładamy koronę na skronie Matki Chrystusa w koronowanym obrazie, pragniemy wyrazić wiarę w to prawdziwe uczestnictwo Maryi w królowaniu Jej Syna” (Św. Jan Paweł II, Homilia na koronację obrazów Matki Bożej, Jasna Góra, 1983 r.).

W naszej marysinskiej świątyni królowanie Chrystusa widać w sposób namacalny w krzyżu ołtarzowym oraz w obrazie Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Wierni minionych pokoleń, wdzięczni Bogu za Jej opiekę, ufundowali tę świątynię. Teraz my, 30 kwietnia, liturgicznym aktem spłacamy niejako własny dług wdzięczności. „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko…”.

Autor jest proboszczem parafii św. Feliksa z Kantalicjo w Marysinie Wawerskim

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter