29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dlaczego hostie krwawią?

Ocena: 0
3321

– Obowiązkiem Kościoła jest ochrona Ciała Pańskiego – przypomina abp Józef Górzyński, opisując w rozmowie z "Idziemy", jak powinniśmy okazywać szacunek wobec Eucharystii

Z abp. Józefem Górzyńskim rozmawia Monika Odrobińska

 

Dlaczego powinniśmy dziękować za dar Eucharystii?

Właśnie dlatego, że jest darem – ofiarę z siebie dla nas składa sam Bóg. Także dlatego, że sama formuła przekazania tego daru ma charakter dziękczynny – z greckiego wyraz „Eucharystia” tłumaczy się dosłownie jako ‘dziękczynienie’. Przyjmując Komunię Świętą, stajemy się jednością. Jest ona dwuwymiarowa – jest to jedność wertykalna, polegająca na łączności z Bogiem i w Bogu, oraz jedność horyzontalna, polegająca na łączności wspólnoty wiernych.

 

Święty Paweł ostrzega: „Kto spożywa i pije, nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije”. O jaki wyrok chodzi?

Biblia ostrzega, po pierwsze, przed nienadawaniem rangi Ciała Pańskiego Najświętszemu Sakramentowi, po drugie, przed przyjmowaniem go w sposób niegodny. Szacunku nie okazujemy, gdy Chleb eucharystyczny traktujemy jak zwykły chleb lub gdy nadajemy mu inne cechy niż cechy Ciała Pańskiego – jak np. wyłącznie cechę znaku jedności między wiernymi.

Co do kary – obowiązkiem Kościoła jest ochrona Ciała Pańskiego. Brak szacunku dla Niego pozostawiany jest do rozwiązania w konfesjonale. Przypadki profanacji – zwłaszcza publicznej – rozstrzyga Stolica Apostolska. W grę wchodzi nawet ekskomunika.

 

A co, jeśli np. rodzice dzieci pierwszokomunijnych pod wpływem presji otoczenia przyjmują Komunię, choć nie są w stanie łaski uświęcającej?

To także profanacja. Dzieci, zanim przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej, przygotowują się długo i skrupulatnie. Taki wymóg dotyczy także dorosłych. Komunikant to nie jest zwykły opłatek, ale Ciało Pańskie. Należy zrobić mu w naszym sercu godne miejsce.

 

Czasem ludzie wybierają sobie, od kogo przyjmą Komunię. Czym się różni Komunia Święta przyjęta z rąk papieża czy biskupa od tej, której udziela zwykły ksiądz albo nawet świecki szafarz?

Niczym! To nie szafarz – zwyczajny czy nadzwyczajny – jest tu ważny, ale Ciało Pańskie. Pomyślmy, w jakiej sytuacji stawiamy Pana Jezusa, jeśli ważniejsze jest dla nas, od kogo Go przyjmiemy.

 

Bywa, że profanację podejrzewa się także tam, gdzie jej nie ma. Jak wytłumaczyć, że nie jest nią przyjmowanie Komunii Świętej na rękę?

Liturgia składa się ze znaków – przyjmowanie Komunii jest jednym z nich. Znakami rządzą zasady ogólne i szczegółowe. Ogólne zasady mówią, że Komunię Świętą przyjmujemy w takiej postawie, która nas jednoczy jako wspólnotę. I tu już przechodzimy do zasad szczegółowych, bo różne wspólnoty – parafialna, diecezjalna, regionalna, narodowa – rządzą się własnymi zasadami. Przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, które jest zresztą najstarszą postawą towarzyszącą temu sakramentowi, jest dopuszczalne. Pytanie tylko, czy to nas wiernych jednoczy. Jeśli w danym kościele, parafii, diecezji etc. przyjmuje się Komunię Świętą doustnie, na klęcząco czy na stojąco, to wyjątkiem powinny być sytuacje np. chorobowe, jak infekcja czy niemożność klęczenia. Wszyscy mamy łączyć się w jednym znaku, bo to łączy nas z Panem Bogiem i ze sobą nawzajem. Przyjmując Komunię na rękę, pamiętajmy o prawidłowym wykonaniu gestu: na prawą rękę kładziemy lewą.

 

Co powinien robić szafarz, aby chronić Eucharystię przed nieuszanowaniem?

Zadaniem szafarza jest zabezpieczyć komunikant przed profanacją. Jeśli niesie go choremu i zostanie napadnięty, oprócz chronienia swojego życia powinien chronić także Ciało Pańskie, np. przez spożycie. Podczas udzielania Komunii Świętej na Mszy powinien mieć do pomocy kogoś, kto przytrzyma patenę. Zwykle jest to ministrant, ale gdy go brakuje, może powołać kogoś z tłumu. Może także powołać szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej do jednej, konkretnej sytuacji. Odmawia wówczas specjalną modlitwę, a powołuje w oparciu o roztropność – według kryteriów, którymi osoba ta może być oceniana przez resztę wiernych. To musi być ktoś, kto kieruje się nauką Kościoła, a więc jest ściśle z nim związany, osoba o nienagannej postawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter