20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla Maryi od dusz czyśćcowych

Ocena: 0
1904

 


MODLITWA ZA ZMARŁYCH

Ważnym rysem duchowym zgromadzenia jest modlitwa za zmarłych. O. Paweł Naumowicz, kustosz sanktuarium św.Stanisława Papczyńskiego (Wieczernik) w Górze Kalwarii, genezy charyzmatu zgromadzenia doszukuje się w licznych wojnach i zarazach oraz wysokiej śmiertelności w okresie życia o. Papczyńskiego. – Źródła historyczne wskazują na to, że o. założyciel brał udział w niektórych wyprawach wojennych jako kapelan – objaśnia o. Naumowicz.

O. Papczyński miał także mistyczne doświadczenia związane z wizją czyśćca, które pobudziły go do modlitwy za zmarłych. – O. Stanisław był w ciężkim stanie zdrowotnym

i miał w tym czasie wizję, że wstąpił do czyśćca. Dusze bardzo prosiły wraz z Matką Bożą Pana Boga, aby święty nie umierał i mógł zachęcać ludzi do modlitwy za zmarłych – mówi o. Skóra.

O. Papczyński wydał w 1675 r. traktat moralny i ascetyczny pt. „Templum Dei mysticum” („Mistyczna świątynia Boża”), w którym napisał, że najbardziej szlachetnym uczynkiem miłosierdzia jest wspieranie modlitewne dusz czyścowych. Marianie od tego czasu codziennie odprawiali modlitwę za cierpiących w czyśćcu, oprócz tego do modlitwy za dusze w czyśćcu zaangażowali członków Bractwa Niepokalanego Poczęcia, które powstało w latach 80. XVII wieku.

– W „Regule Życia” o. Papczyńskiego znalazł się zapis, żeby z największą gorliwością na wszelkie możliwe sposoby wspierać cierpiących w czyśćcu. Z tym wiązały się także różne praktyki pokutne: biczowanie, nocne czuwanie, odbieranie sobie snu, post. O. Papczyński miał mówić współbraciom: „Módlcie się za dusze czyścowe, ponieważ nieznośne cierpią męki” – relacjonuje o. Wojciech Skóra MIC.

O. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu konkluduje, że charyzmat modlitwy za zmarłych niesie pamięć o sensie istnienia człowieka na ziemi. – Patrzymy na pomoc zmarłym w szerokiej perspektywie powołania człowieka do wieczności i życia szczęśliwego z Bogiem. Przypominamy, że życie na ziemi nie kończy się i ma ciąg dalszy, co jest szczególnie aktualne, ponieważ często mamy tendencje, aby zatrzymać się na horyzoncie doczesności – wskazuje. Przypomina, że czyściec to dar Bożego miłosierdzia oraz szansa oczyszczenia się po śmierci z tego, co nie pozwala w pełni radować się obecnością Boga. – Ukazujemy Boga jako troszczącego się o nas teraz i po naszej śmierci – mówi.

W parafiach prowadzonych przez marianów zwykle raz w tygodniu po wieczornej Mszy św. odprawiane są nieszpory ze wypominkami i specjalną modlitwą mariańską.

 


APOSTOLSTWO

Istotnym wymiarem charyzmatu mariańskiego była także pomoc proboszczom, obecnie nazywana apostolstwem. To apostolstwo adresowane jest zwłaszcza do ludności biednej, zaniedbanej i opuszczonej.

– Św. Stanisław w szczególny sposób myślał o ludziach wykluczonych. Uważał, że przyczyną wielu grzechów ludzi ubogich jest ignorancja religijna. Według założyciela brak zaopiekowania pod względem wychowania i nauczania miał powodować popadanie w grzechy – przypomina o. Wojciech Skóra.

Obecnie charyzmat apostolski w wymiarze wyjścia do ubogich przyjmuje formę misyjną w Afryce i Azji. – Zajmujemy się także „nowymi ubogimi”: ludźmi osamotnionymi, starszymi, przeżywającymi żałobę, uzależnionymi. W związku z beatyfikacją naszego założyciela i cudu, który stał się za jego wstawiennictwem – ożywienia martwego dziecka w łonie matki – uznaliśmy, że potrzeba naszego zaangażowania także w działaniach na rzecz życia – określa kierunki odziaływania zgromadzenia we współczesności o. Skóra.

Do licznych dzieł zakonu w Polsce należą także hospicja domowe w Warszawie i stacjonarne w Licheniu. – Posługa w hospicjach wiąże się z wymiarem eschatologicznym życia człowieka. Przygotowanie do śmierci jest ważnym momentem dającym niejednokrotnie możliwość pojednania się z Bogiem i uzyskanie zbawienia. Organizujemy także rekolekcje dla osób w żałobie. W nasz charyzmat wpisane jest przyuczenie do godności umierania – przypomina o. Janusz Kumala MIC.

Zgromadzenie prowadzi także domy rekolekcyjno-wypoczynkowe oraz Duszpasterstwo Małżeństw Pragnących Potomstwa przy kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie, Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w Licheniu, Biuro Pielgrzymkowe Marianum Travel, Wydawnictwo Księży Marianów – Promic oraz Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich. Jest to wspólnota osób świeckich, która z miłości do Boga i Matki Bożej razem z marianami głosi Dobrą Nowinę całemu światu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter