13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla Maryi od dusz czyśćcowych

Ocena: 0
903

Szerzenie kultu Matki Bożej i modlitwa za dusze czyśćcowe to jedne z głównych zadań powstałego przed 350 laty Zgromadzenia Księży Marianów.

fot. z archiwum Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstało jako pierwszy w historii zakon męski założony przez Polaka na ziemi polskiej – św. Stanisława Papczyńskiego. Istnieje nadal, mimo że w 1908 r. do zgromadzenia należał tylko jeden zakonnik.

Założyciel, o. Stanisław Papczyński (1631–1701), urodził się w Podegrodziu koło Starego Sącza. Wstąpił najpierw do Zakonu Szkół Pobożnych, zwanego potocznie pijarami. Po kilkunastu latach postanowił opuścić zgromadzenie. Po otrzymaniu dyspensy papieskiej dokonał 11 grudnia 1670 r. aktu „Oblatio” to znaczy ofiarowania siebie Bogu w Trójcy Jedynemu i Maryi Niepokalanej, deklarując zamiar założenia zakonu marianów. 24 października 1673 r. o. Papczyński otrzymał pierwszą aprobatę kanoniczną dla tego dzieła od bp. Jacka Święcickiego. Jednak dopiero w 1699 r. papież Innocenty XII zatwierdził założone zgromadzenie.

Do czasów współczesnych wielu dziwi się, dlaczego o. Papczyński nosił biały habit, skoro marianie chodzą w czarnych sutannach. O. Wojciech Skóra MIC z par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie tłumaczy, że gdy św.Stanisław Papczyński zakładał Zgromadzenie Księży Marianów zmienił strój pijarski na biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia. Strój obowiązywał w zakonie marianów do odnowy zgromadzenia na początku XX wieku. Konieczność odrodzenia spowodowana była poważnym kryzysem instytucjonalnym zgromadzenia, któremu groziło rozwiązanie.

– W 1864 r. ukazał się ukaz carski, który likwidował zakony na terenie Królestwa Polskiego. Nie wolno było przyjmować nowych kandydatów, przez co liczba zakonników malała. W tym czasie marianie posiadali jedyny klasztor w Mariampolu na Litwie. Przebywający tam marianie wymierali tak, że w 1907 r. żył tylko jeden zakonnik przełożony generalny, o. Wincenty Sękowski – opowiada o. Skóra.

Zgromadzenie zaczęło się odradzać w 1909 r., dzięki wstąpieniu do zakonu ks. prof. Jerzego Matulewicza i o. Franciszka Buczysa. Obaj byli profesorami Akademii Petersburskiej, przez co zachowali strój księży diecezjalnych, który pozostał do czasów współczesnych tradycyjnym strojem marianów. Tylko współbracia pracujący na misjach używają stroju w kolorze białym. 29 sierpnia 1909 r. ks. Jerzy Matulewicz (1871–1927) potajemnie złożył śluby zakonne w obecności ostatniego żyjącego marianina – o. Sękowskiego. 28 listopada 1910 r. papież Pius X zatwierdził odnowione Konstytucje zakonne napisane przez o. Matulewicza. Marianie zostali przekształceni w kleryckie zgromadzenie zakonne o charakterze apostolskim.

Gdy w 1911 r. umarł o. generał Sękowski, zgromadzenie liczyło trzech nowych członków i miało zabezpieczony byt prawny. – W XX wieku marianie znaleźli się na wszystkich kontynentach. Obecnie pracują w 19 krajach na świecie, a wspólnota mariańska liczy około 450 księży i braci – wyjaśnia o. Wojciech Skóra MIC.

Ks. proboszcz Marcin Jurak MIC z par. Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie podkreśla, że bł.Jerzy Matulewicz akcentował rozpoznawanie znaków czasu, by to, co robią marianie, było skierowane ku problemom i potrzebom człowieka, który żyje tu i teraz. – Ojciec odnowiciel jako arcybiskup wileński starał się wychodzić poza to, co dzieli ludzi. Zależało mu na pojednaniu Polaków, Litwinów i Białorusinów, aby niesnaski narodowe nie przeszkadzały być jednym w Chrystusie – zaznacza o. Jurak MIC.

 


CZEŚĆ NIEPOKALANEJ

Zadania dla braci o. Papczyński zawarł w regule zatytułowanej „Norma vitae”. Należą do nich: „większy wzrost chwały Bożej i troska o własne zbawienie z poważnym dążeniem do doskonałości”. Dalej pisze: „Byście jednak nie stali bezczynnie w winnicy Pańskiej, macie szerzyć cześć Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Bogurodzicy Dziewicy na miarę waszych sił oraz z najwyższym wysiłkiem, pobożnością i zapałem wspomagać modlitwą dusze wiernych zmarłych poddanych karom czyśćcowym, zwłaszcza żołnierzy i zmarłych wskutek zarazy. Nie będzie jednak zakazane tym, którzy byliby obdarzeni tego rodzaju zdolnościami, pokornie pomagać proboszczom w pracach kościelnych”.

– Św. Stanisław Papczyński złożył ślub krwi, że prawdy wiary o poczęciu Maryi bez zmazy pierworodnej będzie bronić nawet za cenę życia – komentuje o. Wojciech Skóra MIC. Ks. Marek Otolski, proboszcz z par. NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie na Stegnach, dodaje, że doświadczył w życiu wielu momentów, w których namacalnie wręcz odczuwał opiekę Maryi.

Marianie znani są z prowadzenia sanktuariów maryjnych. Do najbardziej znanych w Polsce należą: sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Goźlinie, sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku. Do tego dodać trzeba sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii oraz sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter