28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla kogo Komunia?

Ocena: 0
6145
Niedopuszczanie do Komunii Świętej rozwodników żyjących w powtórnych związkach jest umocowane w Ewangelii. Spór o to jest pozorny, nie ma innej drogi. Przecież nie będziemy zmieniać Ewangelii, żeby usatysfakcjonować tych, którzy się pogubili – mówi abp Henryk Hoser SAC.
Z abp. Henrykiem Hoserem SAC rozmawiała Monika Odrobińska


Jak podczas niedzielnego obiadu wytłumaczyć rodzinie – takiej w pełnym składzie, ze szwagrami i babciami – dlaczego Kościół odmawia Komunii Świętej osobom rozwiedzionym?


Osoby rozwiedzione zakwestionowały nierozerwalność małżeńską, do której zobowiązały się przed ołtarzem. Nierzadko żyją w nowych związkach, cywilnych lub nieformalnych. Następuje tu zasadnicza sprzeczność z wypowiedzią Jezusa w Ewangelii, który zdecydowanie neguje możliwość rozwodów i zawierania powtórnych związków przez rozwiedzionych. Chodzi tu oczywiście o sakramentalne małżeństwa ochrzczonych.

Takie osoby pozostają w nieuregulowanym stosunku wobec Boga – przecież osobiście zaangażowanego w ich małżeństwo. Powtórne małżeństwo, owszem, może być zobowiązaniem wobec dobra dzieci z drugiego związku, co jeszcze bardziej komplikuje poszukiwanie rozwiązań. Prawdziwie trudna sytuacja. Jeśli zaś chodzi o dzieci z pierwszego małżeństwa, to – niezależnie od przyczyny rozwodu i rozłożenia win za taką sytuację – są one jego największą ofiarą. Zostają półsierotami, wypożyczanymi sobie nawzajem przez małżonków albo wychowywanymi tylko przez jedno z nich.

Wracając do kwestii cudzołóstwa – bo tak ten stan rzeczy Jezus kwalifikuje – osoby takie nie mogą otrzymać rozgrzeszenia i przystąpić do Komunii, bo nie mogą spełnić wszystkich warunków spowiedzi: uświadomienia sobie grzechu, żalu, nawrócenia i postanowienia poprawy.


A jak wytłumaczyć rozwiedzionym, że Kościół ich nie odrzuca?

Rozwód nie zamyka drogi do jedności z Kościołem. Jednak nieustannie obie strony powinny być i czuć się wzywane do powrotu do wierności. To jak z niewiernym wobec Boga Izraelem – taka była w Starym Testamencie analogia do niewierności małżeńskiej: Bóg ciągle wzywał swą małżonkę – lud wybrany – do powrotu. Rozwiedzeni małżonkowie mają możliwość uczestnictwa we wspólnocie Kościoła.


Mówi się też o Komunii duchowej. Na czym ona polega?


Jest to komunia pragnienia. To rodzaj tęsknoty za Jezusem Eucharystycznym. W całej dyskusji o Komunii Świętej dla osób rozwiedzionych zapomina się o Bogu, a to przecież w Nim dokonuje się Komunia Eucharystyczna. Rozwiedzeni, wstępując w nowy związek, mają przecież świadomość, że jest to niezgodne z Ewangelią – to skąd potem pretensje, że nie mogą przystąpić do Sakramentu Eucharystii? Niesakramentalni małżonkowie mogą jednak żyć innymi charyzmatami i darami: modlitwą, liturgią, działalnością społeczną, charytatywną, tam mogą się realizować.


Kongregacja Nauki Wiary w duchu nauczania św. Jana Pawła II mówi o możliwości wstąpienia na drogę pokuty w jednym z trzech przypadków. Jakie warunki należy więc spełnić?

Pierwszym może być stwierdzenie nieważności małżeństwa, wówczas kolejny związek jest tak naprawdę pierwszym małżeństwem i nie zachodzi grzech cudzołóstwa. Drugi warunek to próba rozstania się z obecnym partnerem i pojednanie z małżonkiem. Gdy pojawią się dzieci, trzeba brać pod uwagę możliwość skrzywdzenia osób trzecich, np. dzieci z nowego związku. Trzeci warunek to życie z nowym małżonkiem jak brat z siostrą, czyli wstrzemięźliwość seksualna. Do wejścia na drogę pokuty spełnić należy oczywiście tylko jeden z tych warunków.

Na ostatnim synodzie pojawiły się głosy kwestionujące tę naukę. Czy oprócz wspomnianych warunków możliwa jest jeszcze jakaś droga?

Dla osoby ochrzczonej związek niesakramentalny jest stanem nieuregulowanym, permanentnym stanem grzechu. „Kto oddala swoją żonę – chyba w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo” (Mt 19, 9). Pan Jezus nie mówi tu nic nowego, czego nie byłoby w Dekalogu. W Kazaniu na Górze nie tylko nie zniósł On wymagań Dekalogu, ale je jeszcze zradykalizował. Niedopuszczanie do Komunii Świętej rozwodników żyjących w powtórnych związkach jest więc umocowane w Ewangelii. Spór o to jest pozorny, nie ma innej drogi. Przecież nie będziemy zmieniać Ewangelii, żeby usatysfakcjonować tych, którzy się pogubili.


A jak wytłumaczyć sytuację, w której opuszczonej przez męża kobiecie ksiądz odmówił rozgrzeszenia, choć nie żyła w nowym związku?

Jest to sytuacja niedopuszczalna, którą nazwę błędem spowiednika. Podważa ona autorytet Kościoła i odciąga od niego. Podkreślam: dopóki opuszczony małżonek nie żyje z nikim innym, nie dopuszcza się cudzołóstwa, może uzyskać rozgrzeszenie i przystępować do Komunii Świętej. Nawet jeśli podczas spowiedzi taka osoba wyzna, że małżonek odszedł z jej winy.


A co w takiej sytuacji: mężczyzna w konfesjonale wyznaje, że zostawił żonę i dzieci, bo już miał ich dość, ale nowej rodziny nie założył i żyje w czystości. Czy taka osoba może przystąpić do Komunii Świętej?

Nie, dopóki nie podejmie zadośćuczynienia skrzywdzonej przez siebie rodzinie. Porzucił obowiązki męża i ojca i dopóki na powrót ich nie podejmie, rozgrzeszenia nie dostanie. Chyba że po odejściu od konfesjonału pójdzie do żony, by się z nią pojednać.


Pewien znany polityk został ojcem dziecka swojej kochanki. Nowemu dziecku zapewnia dobra materialne i kontakty, ale nie porzucił rodziny dla nowego związku. I co Kościół na to?


Utrzymywanie dziecka pozamałżeńskiego jest obowiązkiem – to wymóg sprawiedliwości. Mężczyzna ten popełnił grzech, ale spłaca jego konsekwencje. Wobec czego może przystępować do Komunii Świętej – o ile nie żyje wciąż w permanentnym stanie cudzołóstwa.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter