29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla jedności i zrozumienia. Rekolekcje Chanukowo - Adwentowe

Ocena: 0
1824

Dwudniowe Rekolekcje Chanukowo – Adwentowe rozpoczęły się 28 listopada w ramach VII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko – Żydowskich, które odbywają się od minionej niedzieli w Kielcach. Rekolekcjoniści – rabin i ksiądz katolicki byli zgodni z tym, że zarówno w okresie chanukowym, jak i adwentowym konieczne jest zwracanie uwagi na osoby niezaradne życiowo, słabe i znajdujące się wielkiej potrzebie.

fot. Saildancer

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w kamienicy przy ul. Planty po zapaleniu świec – chanukowej i adwentowej rabin Stanisław Wojciechowicz i ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych swoimi refleksjami wprowadzili uczestników rekolekcji w symbolikę Chanuki i święta Bożego Narodzenia. Wskazywali na te elementy, które są wspólne i pozwalają zrozumieć znaczenie gestów i symboli.

Rekolekcjoniści zgodnie podkreślili, że żydowskie święto Chanuki i chrześcijańskie Boże Narodzenie mają wiele więcej wspólnego ze sobą, niż to się na ogół uważa. Te wyjątkowe rekolekcje, mają nie tylko służyć lepszemu zrozumieniu tradycji, ale też wskazywać na potrzebę jedności, której przewodnim znakiem jest światło.

Ks. Grzegorz Michalczyk wyjaśniał, że Adwent jest to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa i jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia Syna Bożego, Bożego Narodzenia. Tradycją w Kościele katolickim są m.in. odprawiane w tym okresie o świcie Msze św. – roraty ku czci Maryi Panny, na pamiątkę zwiastowania, że zostanie Matką Syna Bożego.

Ksiądz rekolekcjonista podkreślał, że w tym szczególnym okresie nie wolno zapominać o osobach ubogich. Wskazywał na ogromne znaczenie czytanego w wielu domach katolickich podczas wieczerzy wigilijnej fragmentu Ewangelii według św. Łukasza, który mówi o tym, że Matka Boża musi swe nowonarodzone dziecko położyć w żłobie, gdyż nie ma dla nich miejsca na kwaterze.

- Dla nas, chrześcijan, spojrzenie na Święta Bożego Narodzenia w kontekście faktu, że Bóg się upomina o prawa ubogich i sam się utożsamia z nimi, jest czymś niesłychanie istotnym. Należy na betlejemski żłóbek spojrzeć nie w sielankowym kontekście, ale w kontekście upomnienia się Boga o najuboższych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy i miłości – wskazywał ks. Grzegorz Michalczyk.

Rabin Stanisław Wojciechowicz opowiadał o znaczeniu święta Chanuki, jego genezie i towarzyszącej symbolice. Święto to jest obchodzone przez Żydów przez osiem dni - na pamiątkę cudu, który wydarzył się podczas powstania narodowego opisanego w Księgach Machabejskich. Na wspomnienie ognia, który płonął przez osiem dni w lampie pozbawionej oliwy, w żydowskich domach w kolejne dni zapala się o jedną świecę więcej na ośmioramiennym świeczniku.

Rabin Stanisław Wojciechowicz reprezentuje warszawską synagogę postępową Ec Chaim. Ks. Grzegorz Michalczyk jest krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i rektorem kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie.

W czwartek 29 listopada o godz. 19, rekolekcjoniści będą przewodniczyć nabożeństwu biblijnemu w kościele akademickim pw. Św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54.

W piątek, 30 listopada o godz. 18.00 wyświetlony zostanie film pt. „Polin. Okruchy Pamięci", ukazujący świat przedwojennych sztetli w reżyserii Joanny Dylewskiej. Po projekcji filmu dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, opowie o kieleckich tradycjach chasydzkich.

VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie są współfinansowane przez Urząd Miasta Kielce. Organizatorem ich jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Wszystkie wydarzenia, oprócz nabożeństwa biblijnego, mają miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter