25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Diecezja warszawsko-praska rozpoczęła wstępne dochodzenie ws. ks. Grzegorza K.

Ocena: 0
2742
Po uprawomocnieniu się państwowego wyroku w sprawie ks. Grzegorza K., skazanego za czyny o charakterze pedofilskim, rozpoczęło się wstępne dochodzenie kanoniczne – poinformowała w środę w komunikacie kuria warszawsko-praska.
20140129 15:57, aktual. 18:10
awo, mag, tk / Warszawa (KAI), mz
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
 
W marcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Otwocku skazał ks. Grzegorza K. na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata za czyny o charakterze pedofilskim, jakich dopuścił się wobec ministranta w Otwocku w 2001 r. Apelację od wyroku oddalił wczoraj jako bezzasadną Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Kara w zawieszeniu oznacza, że obrona oskarżonego nie może już wnosić o kasację do Sądu Najwyższego.

Byłego proboszcza jednej z parafii na Tarchominie czekają kolejne postępowania. Dwaj kolejni jego dawni ministranci zarzucają mu – niezależnie od siebie – molestowanie oraz "inną czynność seksualną".

Jak poinformowała dziś kuria warszawsko-praska, w związku ze sprawą ks. Grzegorza K., zgodnie z procedurami, rozpoczęło się również dochodzenie kanoniczne.

Jednocześnie kuria przypomina, że ks. Grzegorz K. nie sprawuje żadnych funkcji w diecezji i pozostaje nadal odsunięty od wszelkich posług duszpasterskich.

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński powiedział dziś w Radiu Warszawa, że bolesne doświadczenie związane z ks. Grzegorzem K. jest tym jednym za dużo, którego nie powinno nigdy mieć miejsca w Kościele. Poinformował, że natomiast po zgromadzeniu wszystkich materiałów, zgodnie z prawem kanonicznym sprawa zostanie przekazana do Kongregacji Nauki Wiary. –  Ufamy jednak, że przyczyni się do uświadomienia zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie potrzeby lepszej ochrony praw dzieci i młodzieży przed rozmaitymi nadużyciami – dodał ks. Zieliński.


Oświadczenie Kurii Warszawsko-Praskiej
29 stycznia 2014 roku

Warszawa, dnia 29 stycznia 2014 r.

OŚWIADCZENIE

W związku z uprawomocnieniem się w dniu 28 stycznia br. wyroku skazującego ks. Grzegorza K. za czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią, Kuria Biskupia niniejszym informuje, że zgodnie z Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, po zakończeniu sprawy przez organy państwowe, rozpoczęło się postępowanie kanoniczne. Po dopełnieniu wstępnego dochodzenia kanonicznego sprawa zostanie przekazana do Kongregacji Nauki Wiary.

Jednocześnie przypominamy, że ks. Grzegorz K. nie sprawuje żadnych funkcji w Diecezji i pozostaje nadal odsunięty od wszelkich posług duszpasterskich.

Kuria Warszawsko-Praska wyraża ubolewanie z powodu zaistniałych faktów i potwierdza gotowość zapewnienia pokrzywdzonemu specjalistycznej opieki psychologiczno-terapeutycznej.

Za zgodność:
Ks. dr Dariusz Szczepaniuk
Kanclerz Kurii

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -