5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Diecezja warszawsko-praska ma siedmiu nowych księży

Ocena: 4.7
666

W dniu 6 czerwca 2020 roku siedmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa Romualda Kamińskiego. Uroczystość odbyła się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.

Fot. Jan Sędek,Diecezja Warszawsko-Praska

Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kamiński. W swojej homilii przypomniał, że ten rok jest poświęcony sprawom Eucharystii. Świętujemy również 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i oczekujemy na beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Każde sprawowanie Eucharystii niech będzie dla was najwspanialszym wydarzeniem. Postawą, skupieniem, odpowiednim wyglądem zewnętrznym zaświadczajcie wobec wiernych, że przy świętych rzeczach was postawiono. Przeżywamy czas trwania epidemii. To jest czas próby nie tylko z możliwościami i wydolnością współczesnej medycyny, ale to także próba każdego z nas, czy stać nas na całkowite oddanie się Bogu, porzucając to co nas tak zawłaszcza – sprawy światowe. To miał być czas beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niegdyś był naszym pasterzem. Oddajmy mu się dzisiaj jeszcze bardziej. Świętujemy pamięć 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Pozostawił nam wiele niezwykle cennych wskazań nasze życie kapłańskie i odpowiedzialność duszpasterską.

- mówił hierarcha w swojej homilii skierowanej do wyświęcanych.

Nade wszystko pamiętajmy, że jest to setna rocznica Cudu nad Wisłą, dzieło uproszone przez naszą Matkę Łaskawą, którą my tutaj nazywamy naszą Panią Zwycięską. Dziedzictwo tych wydarzeń sprzed stu laty zostało nam szczególnie położone na serca i pamięć przez św. Jana Pawła II.

- dodał. Zachęcił również, aby nowi księża zadbali o modlitwę - „wiele modlitwy jeden za drugiego, prawdziwie braterskiego zainteresowania konfratrem, spotkań modlitewnych – w gronie kapłańskim i z biskupem".

Następnie biskup przytoczył fragment z Pisma Świętego:Jeden drugiego brzemiona noście" (Ga 6, 2).

Kiedy czytamy ten fragment listu Pawłowego do Galatów – to zwykle odnosimy to do osób powierzonych naszej pieczy pasterskiej. A przecież tak blisko nas jest nasz brat kapłan [czy osoba życia konsekrowanego] – z pierwszej – jak mówimy linii frontu – często niezrozumiany, samotny, kuszony, pomawiany, zagubiony, żyjący w kryzysie. Zadbajcie o to, aby było wiele modlitwy jeden za drugiego, prawdziwie braterskiego zainteresowania konfratrem, spotkań modlitewnych – w gronie kapłańskim i z biskupem. W parafiach gdzie przyjdzie wam posługiwać postarajcie się przyczyniać do stworzenia warunków rodzinnych. Niech znajdzie się czas dla posiłku i spotkania przy wspólnym stole.

- zaznaczył duchowny.

Kapłan o mocnej wierze i pokoju serca, łagodnym obliczu i wyrozumiały, gotowy towarzyszyć ludziom w ich drodze do nieba i stale dostępny, wspomagający i dający innym sposobność do służby w Kościele jest dzisiaj najbardziej potrzebny

- podkreślił.

Modlitwa wyznacza istotny styl życia kapłańskiego. Modlitwa pozwala nam stale się nawracać, trwać w stanie nieustannego dążenia do Boga, które jest nieodzowne, jeśli mamy innych do Niego prowadzić. (św. Jan Paweł II).

Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Oczekuje się od księdza, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. (Benedykt XVI).

Bp Kamiński zwrócił uwagę, że to Bóg wybiera człowieka i powołuje do kapłaństwa i życia konsekrowanego. „Jest to niezwykły dar Boży, który należy do wielkiego planu miłości i zbawienia, jaki Bóg ma dla każdego człowieka i dla całej ludzkości". (Benedykt XVI)

To nie wy wybraliście Mnie, lecz ja wybrałem was i Ja wyznaczyłem was, abyście szli, przynosili owoc i aby wasz owoc był trwały. (Jezus Chrystus).
Dzisiejsza lektura słowa Bożego sięga bardzo głęboko w istotę powołania kapłańskiego. Kiedy czytamy o powołaniu proroka Jeremiasza to tak bardzo bliskie stają się nam nasze lęki, obawy, pragnienie ucieczki od drogi powołania. A Bóg mówi: „ … nie lękaj się, …, jestem z tobą, … , zanim kształtowałem cię w łonie matki znałem cię i poświęciłem cię …” (por. Jr 1, 4-9).

- wyjaśnił biskup diecezji warszawsko-praskiej i równocześnie zachęcił do zawierzenia Bogu - Oddaj Panu całego siebie. „Kto porzuca wszystko dla miłości Boga, wie, że zostawił niewiele w porównaniu z tym, co znalazł". (św. Albert Wielki).

Bądź solą i światłem

Nie upodabniajcie się do tego świata, ale przemieniajcie się poprzez odnowę myślenia, aby rozeznać, jaka jest wola Boża, co szlachetne, co miłe, co doskonałe. (św. Paweł Apostoł).

Osobowość kapłańska musi być dla drugich wyraźnym i przejrzystym znakiem i drogowskazem. Toteż jest pierwszym warunkiem naszej pasterskiej posługi. (św. Jan Paweł II).

Pragnij świętości

Dla rozszerzenia na ziemi królestwa Jezusa Chrystusa nic nie jest bardziej konieczne niż świętość kapłanów, by wiernym przewodzili przykładem, słowem, nauką. (św. Pius X).
Kapłan przemawiający w imię Boga wtedy nazwany będzie aniołem, czyli posłanym przez Pana, gdy jego życie będzie święte i nieskalane. (św. Bonawentura).

Hierarcha zachęcił nowych kapłanów do gorliwej służby Kościołowi w drugim człowieku.

Kapłan jest monstrancją, jego rolą jest pokazywać Jezusa; musi sam zniknąć i ukazać Jezusa. Starać się pozostawić dobre wspomnienie w duszy każdego z tych, którzy do niego przychodzą. (bł. Karol de Foucauld).

Waszą gorliwością pokażcie, że ukochaliście tych, których wam powierzył Chrystus, tak jak On ukochał Kościół. (św. Jan Chrzciciel de La Salle).

Ciesz się kapłaństwem

Radujcie się zawsze w Panu! Jeszcze raz mówię: radujcie się ! Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom. Pan jest blisko. (św. Paweł Apostoł).

Kochajcie swoje kapłaństwo! Bądźcie mu wierni aż do końca! Umiejcie dostrzec w nim ów ewangeliczny skarb, za który warto dać wszystko. (św. Jan Paweł II).

Bp Romuald Kamiński zakończył modlitwą do Ducha Świętego:

Duchu Święty, pomóż nam rozpalić kapłański charyzmat Boży, który w nas jest przez sakramentalne nałożenie rąk w dniu święceń, by Twoje Słowo przez nas głoszone było jak płomień, by Twoje sakramenty, których jesteśmy szafarzami, udzielały życia, byśmy służyli braciom i siostrom w Kościele pełnym Twojej mocy. Święta Maryjo, Matko Boża, Oblubienico Ducha Świętego, uproś nam Bożego Ducha, Najwyższy Dar Bożej Miłości. Amen.

Święcenia kapłańskie przyjęli:

ks. Dominik Brzeziński z parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie
ks. Olgierd Filipowicz z parafii Świętego Ducha w Łowiczu
ks. Marek Miziołek z parafii św. Patryka na Pradze-Południe
ks. Mateusz Osica  z parafii Świętej Trójcy w Kołbieli
ks. Kamil Rożnowski  z parafii św. Marii Magdaleny na warszawskim Bródnie
ks. Adrian Mateusz Sabała z parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku- Śródborowie
ks. Michał Stachera z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Siennicy

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter