23 stycznia
niedziela
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Diecezja bez biskupa

Ocena: 0
1761

– Modlitwa wiernych o nowego biskupa jest wkładem w wybór, o którym z pomocą Ducha Świętego zadecyduje papież – przypomina w rozmowie z "Idziemy" bp Ireneusz Pękalski

fot. ks. Paweł Kłys

Z bp. Ireneuszem Pękalskim, doktorem prawa kanonicznego, rozmawia ks. Paweł Kłys

 

Na czele każdej diecezji stoi wybrany przez Ojca Świętego biskup ordynariusz. W jaki sposób dokonywany jest jego wybór?

W krajach, w których Stolica Apostolska ma swojego przedstawiciela w osobie nuncjusza, to właśnie on zajmuje się procedurą wyłaniania kandydatów na nowego biskupa. Kiedy w jakiejś diecezji pojawia się wakat, wówczas nuncjusz podejmuje konsultacje z wybranymi przez siebie duchownymi. Jeśli chodzi o kandydata, który będzie następcą odchodzącego – na emeryturę lub do objęcia innej funkcji – biskupa, nuncjusz może poprosić go o wyrażenie opinii w tej sprawie. Nuncjusz, zgodnie z normami zawartymi w motu proprio Sollicitudo omnium ecclesiarum z 24 czerwca 1969 r., może też poprosić o opinię osoby świeckie, które uzna za użyteczne i wiarygodne.

Według kodeksu prawa kanoniczego biskupem diecezjalnym lub pomocniczym może zostać ksiądz, który odznacza się niezachwianą wiarą, dobrymi obyczajami, pobożnością, gorliwością duszy, pasterską mądrością, roztropnością i ludzkimi cnotami, jak również innymi przymiotami, które czynią go odpowiednim do wypełniania zleconego mu urzędu, o który chodzi. Ponadto powinien mieć przynajmniej 35 lat życia, przynajmniej pięć lat kapłaństwa oraz doktorat lub przynajmniej licencjat z Pisma Świętego, teologii lub prawa kanonicznego uzyskany w instytucie studiów wyższych, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską, lub prawdziwą biegłość w tych dyscyplinach.

 

Co dzieje się w sytuacji, gdy z różnych przyczyn diecezja zostanie osierocona przez ordynariusza?

W tych przypadkach albo Stolica Apostolska mianuje administratora apostolskiego, albo kolegium konsultorów (gremium wybrane spośród członków Rady Kapłańskiej, które służy pomocą biskupowi w kierowaniu diecezją) wybiera administratora diecezji, aby kierował nią do czasu kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (593), 12 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
Niedziela Słowa Bożego
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,1-4;4,14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Słowo Boże w naszym życiu (komentarz "Idziemy")Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter