25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Diakonat stały w Kościele w Chinach?

Ocena: 0
986

Po raz pierwszy w dziejach Kościoła katolickiego w Chinach zaczęto tam rozważać możliwość wprowadzenia diakonatu stałego. Chodzi o świeckich mężczyzn, którzy po przyjęciu święceń mogą pomagać biskupom i księżom w pełnieniu ich posług.

2016-09-22, 17:22
kg (KAI/AsiaNews) / Pekin/Hongkong
fot. Michael Coghlan / Flickr.com / licencja (CC BY-SA 2.0)

Praktyka ta znana jest w Kościołach lokalnych w wielu częściach świata, zwłaszcza w tych, w których brakuje kapłanów i innych pracowników duszpasterskich. Pierwsi diakoni stali w Azji pojawili się w Hongkongu w 1993 roku.

Zagadnienie to omawiano na posiedzeniu Rady Biskupów Chińskich, które w dniach 6-9 września odbyło się w narodowym seminarium duchownym w Pekinie. Uczestniczyło w nim 50 osób z 14 prowincji chińskich, m.in. z Hebei, Syczuanu, Szantungu i z Pekinu. Zaproszono na nie także kilka osobistości kościelnych z Hongkongu, w tym wikariusza generalnego tamtejszej diecezji ks. Dominica Chan Chi-Minga, który jednocześnie stoi na czele diecezjalnego Komitetu ds. Diakonatu Stałego, oraz diakonów Edwina Nga i Louisa Wonga.

Komentując to spotkanie prał. Chang powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, że brali w nim udział zwolennicy wprowadzenia diakonatu w Chinach, jak i ci, którzy sądzą, że jest na to jeszcze za wcześnie. Rozmówca agencja zaznaczył, że aby zacząć działać w tym kierunku, ważne jest zrozumienie, iż sercem posługi apostolskiej jest biskup, któremu pomagają kapłani w posłudze sakramentalnej i w nauczaniu wiernych, diakoni stali zaś winni być tymi, którzy żyją w największym stopniu w kontakcie ze społeczeństwem. – Spotkanie w Pekinie jest zasianym nasieniem, które będzie mogło wzrastać. Diecezja Hongkong ofiarowuje wsparcie w tych próbach – zapewnił jej wikariusz generalny.

Edwin Ng wyznał, że po raz pierwszy zetknął się z biskupami i kapłanami z Chin, wyrażając przy tym przekonanie, że ich pojmowanie diakonatu stałego „jest być może zakorzenione jeszcze w czasach przedsoborowych”. Dodał, że „jeśli chcą oni wspierać tę posługę, muszą znaleźć dobre sposoby oświaty i nauczania”. Ng jest diakonem stałym od 10 lat a jego głównym zadaniem i obowiązkiem jest odwiedzanie więźniów i nieletnich w placówkach reedukacyjnych.

W Hongkongu doświadczenie z diakonatem stałym rozpoczęło się w 1993, przy czym początkowo było tam wiele przeszkód na tej drodze, gdyż 80 proc. miejscowych księży było przeciwnych tej praktyce. Jednakże biskup tej ówczesnej kolonii brytyjskiej w owym okresie kard. John Wu Cheng-Chung postanowił przeprowadzić ten proces i Kościół tamtejszy jako pierwszy w Azji wprowadził tę posługę; drugim krajem stały się w 2006 Indie.

Obecnie w Hongkongu działa 26 diakonów stałych. Kandydaci przechodzą przygotowanie trwające 6-8 lat, przy czym selekcja jest bardzo surowa. Od mężczyzn żonatych wymaga się przede wszystkim pisemnej zgody żony, po czym kandydat odbywa serię rozmów z przedstawicielami Kościoła i dopiero potem rozpoczyna on naukę w seminarium duchownym i odbywa praktyki duszpasterskie w różnych parafiach pod opieką kierownika duchowego.

Najstarszy stały diakon hongkoński – Joseph Young ma 83 lata, został wyświęcony w 2002 i do dziś posługuje w jednej z parafii. Poza zadaniami duszpasterskimi nadal odwiedza przynajmniej raz w tygodniu więźniów i towarzyszy osobom starszym w domach opieki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter