4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Debata jasnogórska o małżeństwie i rodzinie

Ocena: 0
1237

"Małżeństwo – sakrament wielki w Kościele" to temat czwartej debaty, która w ramach cyklu Raport Jasnogórski 2016 odbyła się w niedzielę 20 grudnia w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

2015-12-21 10:57
ks. mf (KAI)  / Jasna Góra, mz

Debaty te stanowią bezpośrednie przygotowanie wiernych do godnego przeżycia obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Tym razem uczestnikami debaty byli biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, profesorowie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Tadeusz Duda – rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy, aktorzy Dorota Chotecka i Radosław Pazura, terapeuci rodzinni i rekolekcjoniści Monika i Marcin Gajdowie oraz ks. dr. hab. Zdzisław Struzik z Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego.

Debatę poprowadził Jan Pospieszalski, znany dziennikarz i publicysta. Odpowiadając na pytania o aktualność Ślubów Jasnogórskich, dyskutanci podkreślili m.in. ważność i znaczenie takich zagadnień jak nierozerwalność małżeństwa, godność kobiety, stanie na straży ogniska domowego, bezpieczeństwo rodziny.

– Miłość definiuje się przez życie dla dobra drugiego człowieka. Nierozerwalność małżeństwa jest niejako profetycznym spojrzeniem na przyszłość. Jest gwarancją bezpieczeństwa rodziny – podkreślił abp Henryk Hoser i dodał, że „godność jest miarą wartości człowieka”. Natomiast ks. dr. hab. Zdzisław Struzik wskazywał, że „bezpieczeństwo rodziny, małżeństwa jest źródłem przyszłości”. – Kard. Wyszyński widział w rodzinie szansę przetrwania Kościoła i narodu. Małżeństwo to nie jest tylko sprawa indywidualna dwojga ludzi, ale to sprawa społeczna – zaznaczył ks. Struzik.

Dyskutanci wskazali na znaczenie modlitwy i uświadomienia sobie obecności Boga w życiu małżeńskim i rodzinnym. O szczególnym doświadczeniu obecności Boga opowiedzieli Dorota Chotecka i Radosław Pazura. – Prawdę o sobie odkryliśmy po naszym nawróceniu. Kluczem była otwartość na Boga – mówił Radosław Pazura. – Kiedy Radek miał wypadek, czułam bezradność, wściekłość, rozpacz. Te emocje określały wówczas moje relacje z Bogiem. Poczułam, że kariera nie jest potrzebna bez Boga. Mówiłam do Boga: „Jeśli masz go zabrać, to Twoja wola, ale naucz mnie z tym żyć – opowiadała Dorota Chotecka.

– Relacja z Bogiem ustawia na całe życie – dodał Radosław Pazura.

Uczestnicy debaty wskazali również na to, że małżeństwo ma swoją celowość. – Żenić się trzeba, kiedy się znajdzie właściwą osobę. Ważny jest synchronizm dusz, wspólnota duchowości. Oczywistym elementem tej duchowości jest religijność – mówił z kolei Jan Duda. – W rodzinie i małżeństwie ważne jest kształtowanie woli i charakteru dzieci. Trzeba je wychowywać na dobrych ludzi. Małżeństwo to jest szansa na sensowny trud – kontynuował ojciec Prezydenta RP.

Odpowiadając na pytania dotyczące wzajemnych relacji w małżeństwie i rodzinie, Marcin Gajda zaznaczył, że „powodem rozbicia w małżeństwie jest zanik więzi. Decyzja pracy nad sobą jest konieczna”. Na kwestię zranień, problem przebaczenia i problem niedojrzałości w małżeństwie zwróciła uwagę Monika Gajda.

– Chwile spędzone razem w małżeństwie są bardzo ważne. Bardzo ważna jest rozmowa z dziećmi – dodała Janina Milewska-Duda. Również Dorota Chotecka podkreśliła, że "małżeństwo to jest dialog, bycie ze sobą". – Niestety często brakuje czasu dla siebie – zauważyła. Zdaniem Radosława Pazury, „małżeństwo to umiejętność tracenia czegoś z siebie”.

Dyskutanci zwrócili również uwagę na problem kryzysów w małżeństwie, kwestię demografii i problem seksualności. Mówiąc o kryzysie rodziny i małżeństwa, abp Hoser podkreślił, że „zagrożeniem dla trwałości małżeństwa jest zanik stabilizatorów wewnętrznych i zewnętrznych”. – Często środowisko rozkłada małżeństwo. Mamy do czynienia w naszych czasach z kulturą anty-wierności. Dlatego tak ważny jest problem przygotowania do małżeństwa i towarzyszenie małżonkom – mówił.

Zdaniem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, „kryzys demograficzny łączy się z kryzysem niedojrzałości małżeńskiej”. – Trzeba wciąż przypominać, że dziecko jest darem, a miłość jest udzielająca się – mówił arcybiskup. Natomiast Radosław Pazura podkreślił, że „seksualność jest nie do używania, ale do przeżywania miłości”.

– Dramatem jest to, że kobiety boją się mieć dziecko. Na drodze małżeństw pojawia się konsumpcjonizm, lęk i obawy – dodała Monika Gajda. Z kolei Jan Duda przypomniał, ze „w naszych czasach trzeba zachęcać młodzież do brania odpowiedzialności za proces rodzicielstwa”.

Kolejne dysputa w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbędzie się 24 stycznia 2016 r.

Patronat honorowy nad Raportem Jasnogórskim 2016 objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter