21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Damy, rycerze i szpitalnicy

Ocena: 4.77143
1049

Bronią wiary katolickiej, opiekują się chorymi, pomagają ubogim i cierpiącym. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich obchodzi właśnie stulecie działalności w Polsce.

fot. arch. ZPKM

Pielgrzymka ZPKM do Lourdes

Nazywani są szpitalnikami z racji opieki nad chorymi i ubogimi, ale także joannitami – od imienia patrona, św. Jana Chrzciciela, oraz kawalerami maltańskimi czy maltańczykami – od powstałego ok. 1050 r. w Jerozolimie zakonu, który znalazł później siedzibę na Malcie. W Polsce działają od XII w., przez ostatnie sto lat – jako Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Skupia on ok. 150 osób, m.in. lekarzy, duchownych, prawników, inżynierów, ludzi biznesu.

 


CHRYSTUS W CHORYCH

– W średniowieczu rycerze szpitalnicy składali śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Dziś ta grupa, zwana kawalerami profesyjnymi, obok kapelanów, stanowi duchowy trzon zakonu, a pozostali członkowie – kawalerowie i damy – są osobami świeckimi – wyjaśnia Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Na uroczystości religijne kawalerowie wkładają cullę – czarny strój zakonny, damy – pelerynę i, jako nakrycie głowy, mantylę. Formacja odbywa się głównie w ramach konfraterni, które funkcjonują w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Działalność dobroczynna prowadzona jest przez fundacje. Wszyscy angażują się w pomoc potrzebującym i dbają o swój rozwój duchowy. Często uczestniczą w Mszach Świętych, corocznych rekolekcjach i pielgrzymkach.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 28 (768), 12 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 22 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter