27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Częstochowa: zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych

Ocena: 0
1411

Przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. oraz jubileusz 25-lecia działalności Wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia to główne tematy zebrania Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych w Polsce, które odbyło się w dniach 4-5 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

fot. Episkopat News, Flickr, domena publiczna

Uczestnicy zebrania zastanawiali się nad przygotowaniem do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. To propozycja papieża Franciszka i prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów abp. Fernando Filoniego. Polega na tym, by październik 2019 r. był przeżywany w duchu misyjnym we wszystkich wspólnotach kościelnych na świecie.

W rozmowie z KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił, że chodzi o ożywienie inicjatyw misyjnych już funkcjonujących i rozbudzenie szerszej świadomości misyjnej Ad Gentes. - Duszpasterstwo i misje nie mogą być gdzieś na marginesie. Te dwa wymiary życia kościelnego muszą się wzajemnie i harmonijnie przenikać - podkreślił.

Natomiast bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w rozmowie z KAI zwrócił uwagę na konieczność połączenia problematyki misyjnej z tematem rodziny. - Z chrztu świętego wynika prawda, że wszyscy jesteśmy uczniami i misjonarzami. Wiara jest przekazywana i formowana we wspólnocie rodzinnej. Dzielenie się wiarą to wielka misja rodziny i rodziców – powiedział.

Zwrócił też uwagę, że świadomość tej misji trzeba w rodzinach rozbudzać. - Rodzina powinna stać się podmiotem ewangelizacji, na co zwrócił uwagę synod o rodzinie, spotkanie w Dublinie, a wcześniej wiele na ten temat mówił św. Jan Paweł II – podkreślił bp Mazur. Mówił tez o konieczności modlitwy za misje w rodzinach.

Podczas dyskusji nad zaangażowaniem i pracą Papieskich Dzieł Misyjnych uczestnicy spotkania pytali m.in. o to, do kogo trafiać z problematyką misyjną. Zwrócono uwagę na młodzież przygotowująca się do bierzmowania oraz na zaangażowanie misyjne w katechezie.

O roli wychowania misyjnego w ramach programu katechetycznego mówił ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej. – Ważną rzeczą jest danie katechetom dobrego narzędzia do pracy z dziećmi i młodzieżą. W naszej archidiecezji już od 3 lat wydajemy w Referacie Misyjnym Kurii Metropolitalnej „Misyjne abc dla katechetów”, w którym katecheci otrzymują m.in. propozycje tematów misyjnych i sposobów wykorzystania ich w roku liturgicznym” – powiedział.

Podczas spotkania podkreślono również jak ważne w kolejnych miesiącach będą nabożeństwa misyjne oraz przybliżanie świadectw misjonarzy.

Spotkanie zakończyło się Mszą św., która była dziękczynieniem za 25 lat działalności Wydawnictwa PDM Missio-Polonia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił były dyrektor Wydawnictwa ks. Antoni Mulka.

W homilii podkreślił, że „wszyscy jesteśmy na służbie Chrystusa i Kościoła”. - Naszym zadaniem jest głoszenie słowa Bożego, by wypełnić mandat misyjny Chrystusa. Wydaje się, że ewangelizacja jest potrzebna także w Polsce – mówił.

Nawiązując do czytań mszalnych duchowny przypomniał, że Ewangelia realizuje się w konkrecie i to Pan Bóg daje wzrost a wielkie dzieła Boże zaczynają się od modlitwy.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa o kard. Adamie Kozłowieckim SJ, wielkim misjonarzu w Zambii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter