27 stycznia
poniedziałek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Częstochowa: nabożeństwo ekumeniczne w Światowy Dzień Modlitwy

Ocena: 0
961

„Przyjmując dzieci, Mnie przyjmujecie”, pod takim hasłem w piątkowy wieczór w kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy.

2016-03-05 11:21
ks. mf / Częstochowa (KAI), sg

Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie – Modlitwa jest darem Bożym, naszym obowiązkiem i przywilejem. Modlitwa jest otwarciem serca dla Boga – mówił duchowny dodając: "Stajemy u stóp krzyża, by czerpać ze źródła miłości”. 

Kazanie wygłosiła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP. Nawiązując do hasła spotkania modlitewnego podkreśliła, że „chrześcijanie przyprowadzają swoje dzieci do Jezusa” – Ta prawda jest szczególnie ważna kiedy obchodzimy jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski – mówiła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska. 

Rzecznik prasowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP zwróciła uwagę na to, że „niestety często zapominamy o scenie ewangelicznej, kiedy Jezus błogosławi dzieci” – Tymczasem jest ona kluczowa dla naszych wzajemnych relacji – dodała. 

– Jezus chce, by Bóg stał się całym naszym światem, tak jak dla dzieci rodzice są całym światem. Musimy ufać Bogu całkowicie. Nasza pewność musi być oparta na Bogu – zakończyła luteranka.

Tegoroczny Światowy Dzień Modlitw był poświęcony chrześcijanom na Kubie, o których aktualnej sytuacji opowiedział ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 

Ks. Grabowski przypomniał, że 60 procent chrześcijan na Kubie to wyznawcy Kościoła rzymsko-katolickiego, natomiast 7 procent to protestanci. Odniósł się również do wciąż obecnego prześladowania chrześcijan na Kubie – Chociaż od 1992 r. represje wobec chrześcijan zmalały, to jednak nie zniknęły zupełnie – podkreślił ks. Grabowski. 

Uczestnicy nabożeństwa ekumenicznego modlili się również za Kościół Powszechny, w intencji Ojczyzny, za Częstochowę i jej mieszkańców oraz w intencji częstochowskiej ekumenii. 

W modlitwie wzięli udział m. in. ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski, z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie oraz siostry Brygitki. 

Nabożeństwo zakończyła wspólna modlitwa „Ojcze nasz” i błogosławieństwo Aaronowe udzielone przez wszystkich duchownych. 

Początki Światowego Dnia Modlitwy sięgają roku 1887, gdy wspólną modlitwę kobiet zainicjowała w USA w 1887 r. Mary Ellen James z Kościoła prezbiteriańskiego. Trzy lata później baptystki Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych, a także za biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych, emigrantów i ofiary wojny. W 1919 r. oba te, co roku odbywające się dni modlitwy kobiet, połączono i wspólne nabożeństwo odbyło się po raz pierwszy w pierwszy piątek Wielkiego Postu tegoż roku.

W Polsce pierwsze nabożeństwo ŚDMK odbyło się 4 marca 1927 r. w kościele baptystów w Łodzi.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

 Zachowam wiecznie łaskę dla Dawida
Dziś w Kościele: piniedziałek, III tydzień zwykły, wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 5,1-7.10; Ps 89 (88),20.21-22.25-26; Mk 3,22-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -