11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Częstochowa: ks. prał. Andrzej Przybylski przyjął święcenia biskupie

Ocena: 0
1400

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej ks. prał. Andrzej Przybylski przyjął w sobotę święcenia biskupie. Wcześniej był proboszczem w Zawierciu, duszpasterzem młodzieży, rektorem seminarium duchownego i redaktorem tygodnika „Niedziela”. Mówił, że kocha Kościół i zachęca do tego innych.

fot. Bożena i Marian Sztajner / Niedziela / Episkopat.pl

Msza święta została odprawiona w uroczystość św. Jana Chrzciciela w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Głównym konsekratorem był metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zaś współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak. W uroczystościach brali też udział inni hierarchowie, wśród nich kard. Stanisław Dziwisz.

Decyzja papieża Franciszka o mianowaniu ks. prał. Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej została ogłoszona 20 maja br. W odczytanym podczas Mszy piśmie papieskim Franciszek przypomniał, że o wyznaczenie biskupa pomocniczego w Częstochowie poprosił abp Depo.

„My, zasiadając na Katedrze św. Piotra uznaliśmy, że prośba tegoż arcybiskupa winna zostać w pełni wysłuchana, a ponieważ ty, jako prezbiter archidiecezji, z zapałem pracując wśród młodzieży, kleryków i w kilku parafiach dowiodłeś, że posiadasz należyte przymioty ludzkie, chrześcijańskie i kapłańskie, wydajesz się więc odpowiedni do pełnienia tego urzędu” – napisał do ks. Przybylskiego papież.

Abp Depo, który wygłosił homilię przypomniał, że misją Kościoła od lat jest głoszenie Ewangelii, a im bardziej świat będzie się dechrystianizował, „im bardziej będzie dotknięty niepewnością, tzw. postprawdą i obojętnością wobec chrześcijaństwa, to tym bardziej większe będzie wołanie o dobrych pasterzy, którzy staną się jak latarnia w nocy czy skała, na której można się oprzeć”.

Hierarcha wskazał, że niezmiernie ważne jest, by powołani do służby kapłańskiej czy życia konsekrowanego nie tylko cechowali się znajomością Ewangelii i żyli według niej, ale też znali ludzi, do których są posłani, jak i ich warunki życia.

Metropolita ocenił, że w świecie mają miejsce przemiany, które torują drogę „jakiejś nowej pseudokulturze". – Niesie ona z sobą wiele pytań dotyczących sensu życia ludzkiego, ale także zachwianie uznanego systemu wartości chrześcijańskich: wiary, modlitwy, praktyk sakramentalnych, odejście od wartości moralnych związanych z Chrystusem i Ewangelią, a promujących egoistyczne sposoby zachowań, w imię wolności i źle rozumianej tolerancji – powiedział abp Depo.

– Kościół w tych przemianach niejednokrotnie spychany był i jest w życiu społecznym na margines, kiedy próbuje udzielać i inspirować odpowiedzi, podstawowe pytania, mając źródło w Ewangelii – podkreślił.

Nawiązując do słów Jana Pawła II powiedział, że w sprawach zasadniczych Kościół – a w nim biskup, kapłan i każdy chrześcijanin – „nie może zgodzić się na milczenie, nie może ustąpić i usunąć się w cień, pod pretekstem, że trzeba zostawić miejsce dla pluralizmu prądów ideowych, z których wiele przenikniętych jest scjentyzmem, materializmem, czyli ateizmem”.

List z gratulacjami i życzeniami dla nowego biskupa przysłał prezydent Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że dzięki bogatym doświadczeniom bp Przybylski doskonale poznał realia, atuty i potrzeby archidiecezji częstochowskiej. „Niech w osobie księdza biskupa duchowieństwo i wierni Kościoła częstochowskiego otrzymają dobrego pasterza oddanego "In Christo" lokalnej wspólnocie chrześcijańskiej i wszystkim ludziom dobrej woli” – napisał prezydent.

Życzenia z okazji przyjęcia sakry i słowa powitania w gronie biskupów przesłał też w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przypomniał, że biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, a biskup ma raczej pomagać niż panować.

„Niech biskupi pierścień, przypomina więc ci o tym, że królować, znaczy służyć – każdego dnia, z niegasnącą miłością. Niech biskupi pastorał będzie przypomnieniem, że prowadzić do Boga może tylko ten, kto sam daje się Jemu prowadzić” – napisał. Episkopat Polski to dziś 43 biskupów diecezjalnych, 49 biskupów pomocniczych, 61 biskupów seniorów.

Sam biskup Przybylski zauważył, że to „dziwne doświadczenie czuć się w włączonym sukcesję apostolską”. – Wielu z was gratulowało mi nominacji, awansu, nowych zadań i zaszczytów w Kościele, ale równie wielu z was z duchowym wyczuciem zrozumiało, że biskup to nie wyższy urzędnik kościelny z mitrą na głowie i pastorałem w ręku, ale to ktoś, kogo wybrał Pan za narzędzie – wskazał.

Podkreślił, że kocha Kościół, zarówno ten powszechny, jak i archidiecezję częstochowską. – Jako biskup chciałbym bardzo was wszystkich pociągnąć do tej miłości Kościoła, do wiary w ten Kościół – dodał.

Biskup Andrzej Przybylski ma 52 lata, przez ostatnie dwa lata był proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Przez cały czas swojego kapłaństwa czynnie związany był z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pracował w nim jako redaktor i opublikował wiele tekstów. Jest otwarty na współczesne formy komunikacji. Jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce prowadził swój kapłański blog. Jest obecny również na Facebooku.

Znany jest też jako autor książek m.in. „Wspólnota wiary i działania”, „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”, „Gadu-gadu z księdzem”.

Jak sam podkreśla, w swojej przyszłej posłudze chciałby przede wszystkim zwrócić uwagę na duchowe ożywienie parafii. Zawołaniem nowego biskupa są słowa „In Christo” (W Chrystusie). W jego herbie na niebieskim tle widnieje serce – symbol Najświętszego Serca Jezusowego, w które wpisane są symbole maryjne: litera M oraz dwa promienie nawiązujące do ran na twarzy Matki Bożej Częstochowskiej.

Andrzej Przybylski urodził się w 1964 r. w Łowiczu. Ukończył I LO im. Kopernika w Łodzi. Studiował pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Po uzyskaniu tytułu magistra pedagogiki wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Wyświęcony na kapłana został w maju 1993 r. Był m.in. osobistym sekretarzem i kapelanem metropolity częstochowskiego, w tym czasie pełnił dodatkowo funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży.

W 1998 r. został diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W 2005 r., na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił pracę doktorską na temat św. Edyty Stein. W 2008 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. Po siedmiu latach pracy na stanowisku rektora przeszedł do pracy duszpasterskiej, zostając w 2015 r. proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Biskup Przybylski ma trójkę rodzeństwa – dwie siostry i brata. Lubi literaturę, w szczególnie książki Tomasza Mertona. Pasjonuje się teologią Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Z czasów duszpasterstwa akademickiego zostało mu upodobanie do górskich wędrówek i wspomnienia o wielu spływach kajakowych ze studentami.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter