29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czeskie Budziejowice: czy heroiczny biskup będzie beatyfikowany?

Ocena: 0
538

Diecezja czeskobudziejowicka, po wyrażeniu zgody przez Stolicę Apostolską, rozpoczęła proces beatyfikacyjny bp Josefa Hloucha (1902-1972), który od 1947 roku aż do swej śmierci był jej dziewiątym ordynariuszem.

fot. CC0, Link

Z apelem o przekazywanie do postulatora sprawy korespondencji i świadectw życia Sługi Bożego, zwrócił się w Niedzielę Wielkanocną obecny biskup tej południowoczeskiej diecezji, Vlastimil Kročil. Poprosił też wiernych o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu procesu beatyfikacyjnego.

Bp Kročil przypomniał, że już nazajutrz po śmierci biskupa Hloucha do jego grobu przybywały rzesze wiernych, a wielu z nich prywatnie traktowało go jako swego orędownika u Boga. Dodał, że za rządów jego poprzednika, bp Jiříego Paďoura, w 2012 obchodzono rok jubileuszowy bpa Hloucha. Zaznaczył, że ten zmarły w opinii świętości hierarcha znany był ze swej niezwykłej miłości bliźniego, przebaczenia dla prześladowców i mocnej wiary, której był świadkiem także w latach braku wolności, internowania i okrutnego terroru.

Bp Josef Hlouch urodził się 26 marca 1902 roku w miejscowości Lipnik w zachodniej części Moraw, w ubogiej rodzinie rolniczej. Maturę uzyskał w niższym seminarium duchownym, a po studiach w wyższym seminarium duchownym w Ołomuńcu 5 lipca 1926 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował duszpastersko w archidiecezji ołomunieckiej, a jednocześnie pogłębiał swoją formację intelektualną. W 1934 roku na wydziale teologicznym w Ołomuńcu uzyskał habilitację, a od 1945 roku był profesorem teologii pastoralnej. 25 czerwca 1947 roku papież Pius XII mianował go biskupem czeskobudziejowickim. Sakrę przyjął 15 sierpnia tego samego roku z rąk nuncjusza apostolskiego, abp Saverio Rittera. 

Gdy podczas procesji Bożego Ciała, 19 czerwca 1949 roku publicznie zaprotestował przeciwko podejmowanym przez władze komunistyczne próbom oddzielenia Kościoła w ówczesnej Czechosłowacji od Stolicy Apostolskiej, znalazł się w areszcie domowym, pod całkowitą kontrolą agentów służby bezpieczeństwa. Od 1952 roku był internowany. Dopiero w 1963 roku pozwolono mu zamieszkać w prowadzonym przez zakonnice domu opieki. Powrót do diecezji umożliwiła jemu „Praska wiosna” 1968 roku. Ale wkrótce po inwazji wojsk paktu warszawskiego 21 sierpnia 1968 roku sytuacja uległa tzw. normalizacji. Był nachodzony przez funkcjonariuszy aparatu władzy, a dzień przed śmiercią pobił go agent komunistycznej służby bezpieczeństwa. Zmarł 10 czerwca 1972 roku. Od czerwca 1968 do sierpnia 1971 roku jego sekretarzem był późniejszy arcybiskup praski, kard. Miloslav Vlk, którego komunistyczne władze usunęły z tej funkcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter