24 czerwca
niedziela
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czerwińsk: salezjanie zapraszają na Misterium Męki Pańskiej

Ocena: 0
1019

Słynne w diecezji płockiej Misterium Męki Pańskiej według scenariusza salezjanina ks. dr. Franciszka Harazima, oglądać można w Wielkim Poście w Czerwińsku nad Wisłą.

2016-03-03 23:55 
eg / Czerwińsk n. Wisłą (KAI), sg

Wystawiana na terenie XII-wiecznego opactwa sztuka przez dziesięciolecia cieszyła się dużym zainteresowaniem wiernych. Przedstawienie oglądać można we wszystkie soboty i niedziele Wielkiego Postu.

Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych w Polsce. Tekst tego dramatu napisał salezjanin – ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941), zaś muzyka do jest dziełem innego salezjanina – wybitnego kompozytora – ks. dr Antoniego Hlonda (1884-1963). Po raz pierwszy Misterium Męki Pańskiej Harazima – Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie.

W klasztorze salezjanów Misterium wystawiono po raz pierwszy w 1949 r. Od tego momentu Czerwińska Męka wpisała się w tradycję Mazowsza. To wartościowe wydarzenie teatralne było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Przez długie lata wykonawcami Misterium byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą tradycja Misterium wygasła.

Trwający ponad dwie godziny spektakl poszerzono o nowe wątki. Towarzyszy mu bogata oprawa muzyczna i duża liczba odtwórców - biorą w nim udział profesjonalni aktorzy i młodzież ze środowisk salezjańskich.

„Wierzymy, że przyjazd pielgrzymów na Misterium może być dobrą okazją do przeżycia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożą się udział w Misterium, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo w Eucharystii. Zachęcamy, aby stanowiła ona dopełnienie przeżyć związanych z Misterium Męki Pańskiej. To właśnie w Eucharystii najpełniej doświadczamy miłości Ojca, która przejawiła się w ofierze Krzyża” – zachęcają przedstawiciele Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego Emaus, organizator wydarzenia.

Spektakle zobaczyć można w soboty o godz. 10.00, 13.00 i 16.00 (Msze św. o godz. 12.00 i 15.00) oraz w niedziele o godz. 11.00 i 14.00 (Msza św. o godz. 13.00). Wszelkie informacje oraz zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00, tel. kom. 604-099-576; e-mail: c.misterium@gmail.com; adres korespondencyjny: ul. Klasztorna 23, 09-150 Czerwińsk nad Wisłą. 

Dokładny program spektakli znajduje się na stronie: www.misterium.bosko.pl

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły