24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czekamy na Jasnej Górze

Ocena: 0
1422

Zapewne maryjność Franciszka spowodowała, że wybrał on Jasną Górę na miejsce osobistej modlitwy, ale i naszego narodowego dziękczynienia za 1050 lat chrztu – mówi abp Wacław Depo

Z abp. Wacławem Depo rozmawia Irena Świerdzewska

 

Każdy z pielgrzymujących do Polski papieży odwiedzał Jasną Górę. Co jest głównym motywem wizyty Franciszka?

Można powiedzieć, że to kolejne obdarowanie miejsca, które jest niekwestionowaną duchową stolicą Polski. Częstochowa odgrywała i odgrywa wielką rolą w historii Kościoła, przede wszystkim zaś Jasna Góra z cudownym obrazem Matki Bożej cieszy się nieustającą miłością i szacunkiem Polaków. Zapewne maryjność Franciszka spowodowała, że wybrał on Jasną Górę na miejsce osobistej modlitwy, ale i naszego narodowego dziękczynienia za 1050 lat chrztu.

 

Jak będzie przebiegać papieska wizyta?

Odbędzie się z udziałem Zgromadzenia Narodowego, czyli połączonych izb Sejmu i Senatu, w obecności prezydenta Rzeczypospolitej i pani premier; obecni będą ambasadorowie około 80 państw. W kaplicy Cudownego Obrazu papież pomodli się sam, bez towarzyszenia mediów. To życzenie samego Ojca Świętego, by odbyło się to bez oficjalnych wystąpień. Potem papież na Szczycie Jasnogórskim będzie przewodniczył Mszy Świętej. W tzw. strefie zero znajdą się zaproszeni goście, osoby konsekrowane, osoby niepełnosprawne, a dalej wszyscy chętni do udziału w uroczystościach, z całej Polski. Przygotowujemy się na przyjęcie dużej liczby osób, dla każdego znajdzie się miejsce. To, co nas odróżnia od pozostałych miejsc spotkań z papieżem, to wolne wejście. Dostępność dla pielgrzymów będzie więc większa. Przygotowujemy na Błoniach Jasnogórskich sektory, ponieważ Franciszek chce, jak na placu św. Piotra, przejechać przez nie i pozdrawiać pielgrzymów. W trakcie Mszy Świętej kapłani będą docierać z Komunią w aleję Najświętszej Maryi Panny, na ulicę i plac Biegańskiego, aż do kościoła św. Zygmunta, gdzie zwykle zaczyna się szlak pielgrzymkowy.

Helikopter papieski wyląduje o godz. 9.15, a wizyta potrwa do godz. 12.45, kiedy to zaplanowano odlot do Krakowa. Przygotowując miejsca spotkań z Ojcem Świętym, współpracujemy ze Strażą Pożarna, Policją, urzędem miasta, władzami wojewódzkimi. Cieszę się, że mogłem wskazać Miejską Komendę Policji do wyróżnienia przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski za dobrą współpracę z nami.

 

Jak pielgrzymi mogą dotrzeć na Jasną Górę?

Kolej wychodzi nam naprzeciw, na linii Kraków-Częstochowa dla grup młodzieży będą bezpłatne pociągi. Autokary mogą dowieźć pielgrzymów bliżej Jasnej Góry. Miejsca parkingowe dla samochodów będą oddalone od Szczytu. Pielgrzymi powinni przybyć tak, by wejść na teren jasnogórski ok. godz. 2-3 nad ranem. Od około godz. 8 nie będzie już możliwości wejścia do sektorów dla większych grup. O kolejności zapełniania sektorów będzie decydowała kolejność przybycia.

 

Jak Ksiądz Arcybiskup opisałby dzisiaj znaczenie Jasnej Góry dla Polski, dla Kościoła w Polsce?

Trudno zrozumieć historię narodu polskiego bez odwołania się do kultu Matki Bożej, na co wskazywał wiele razy św. Jan Paweł II. Poza ostatnią swoją pielgrzymką do Polski, we wszystkie pozostałe papież odwiedzał Jasną Górę. Jan Paweł II podkreślał, że trzeba wierzyć w wolność narodu, który buduje na tajemnicy Ewangelii, tajemnicy krzyża i szczególnego zaufania do Bogarodzicy Dziewicy. Te trzy elementy będą bardzo mocno obecne podczas pielgrzymki papieża Franciszka, zarówno w spotkaniach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, jak i w Muzeum KL Auschwitz i na Jasnej Górze.

Fakt, że spotkanie z Franciszkiem odbywa się na Jasnej Górze w 25. rocznicę spotkania tam właśnie młodzieży z Janem Pawłem II na ŚDM pokazuje, że Jasna Góra to miejsce charyzmatyczne, dar nie tylko dla Polaków, ale dla pielgrzymów z całego świata. Bardzo się cieszymy, że w ostatnich tygodniach odwiedzili nas przybysze nawet z Chin. To pokazuje, że ludzie na nowo odczytują żywą więź z Matką Bożą. Pokazuje, że Maryja nie jest dla nas reliktem przeszłości, lecz rzeczywistą drogą zbliżenia się i zjednoczenia z Chrystusem jako naszym Panem i Zbawicielem.

rozmawiała Irena Świerdzewska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 28 (562), 10 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter