23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czechy: nowy biskup w Czeskich Budziejowicach

Ocena: 0
2497
Ojciec Święty mianował 53-letniego ks. Vlastimila Kročila biskupem diecezji czeskobudziejowickiej w południowych Czechach.
20150319 15:51
st (KAI) / Watykan, mz
fot. Debarshi Ray / Foter / CC BY-SA
 
Zastąpi on bp. Jiřígo Paďoura OFMCap., który przed rokiem zrezygnował z rządów pasterskich tą diecezją.

Nowy biskup Czeskich Budziejowic urodził się 10 maja 1961 r. w Brnie. Trzykrotnie usiłował podjąć studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym w Litomierzycach, ale władze komunistyczne na to nie pozwoliły. Z tego powodu wyjechał do Włoch, gdzie podjął studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. 16 lipca 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium diecezji czeskobudziejowickiej.

Do 1996 r. kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 2008 r. otrzymał doktorat w dziedzinie teologii i filozofii na Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku na Słowacji. Od 1996 r. wykłada patrologię i literaturę starochrześcijańską na Wydziale Teologicznym w Czeskich Budziejowicach. Został też administratorem parafii w Veselí nad Lužnici, członkiem rady kapłańskiej i kolegium konsultorów, a w 2013 r. diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa.

Na terenie diecezji czeskobudziejowickiej mieszka 291 tys. katolików, stanowiących 38 proc. ludności. Posługuje im 136 kapłanów, w tym 42 zakonnych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły