3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas upominania się o godność najsłabszych

Ocena: 0
697

Rok św. Brata Alberta ma być czasem upominania się o godność najsłabszych i wołania o prawo do dobrego życia dla chorych, niepełnosprawnych i wykluczonych – mówił dziś w podkrakowskich Radwanowicach bp Damian Muskus OFM.

fot. Sylwia Gawrysiak / Idziemy

Mszą św. oraz poświęceniem pomnika apostoła najuboższych Fundacja św. Brata Alberta rozpoczęła obchody 30-lecia istnienia oraz roku poświęconego swojemu patronowi.

W kościele parafialnym w Radwanowicach zgromadziły się osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie oraz dobrodzieje, pracownicy i wolontariusze dwóch fundacji: św. Brata Alberta i Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

W homilii bp Damian Muskus przywołał kard. Franciszka Macharskiego, który był wielkim przyjacielem radwanowickiej wspólnoty. Przypomniał fragment jego listu do Jana Pawła II, gdzie zmarły niedawno hierarcha prosił o beatyfikację apostoła ubogich. W piśmie tym kard. Macharski podkreślał, że Brat Albert jest dla Polaków patronem chrześcijańskiego miłosierdzia i sprawiedliwości społecznej.

– Trzeba przypominać, że św. Brat Albert budzi poczucie sprawiedliwości społecznej, w której troska o wykluczonych i słabych zajmuje miejsce centralne – mówił kaznodzieja. Dodał, że bez tej troski sprawiedliwość nie istnieje, przybierając formę „społecznej znieczulicy i okrucieństwa”, gdzie świat staje się środowiskiem, w którym prawo do godnego życia mają tylko silni, zdrowi i dobrze sytuowani.

Biskup przypomniał, że misją Kościoła jest obrona uciemiężonego człowieka i stawanie z przesłaniem Ewangelii zawsze po stronie pokrzywdzonych.

Kaznodzieja podkreślał, że Rok św. Brata Alberta będzie czasem „wzmożonego szukania Bożego oblicza w tych, o których świat zapomina i świadomie lub nieświadomie próbuje zepchnąć na margines życia”. – To ma być czas upominania się o godność najmniejszych, wołania o prawo do dobrego życia dla chorych, niepełnosprawnych i wykluczonych. To ma być wreszcie czas zachwytu nad pięknem, które Bóg objawia w swoich najsłabszych dzieciach, ich rodzinach i opiekunach – mówił.

Bp Muskus podziękował podopiecznym radwanowickiego Schroniska, ich przyjaciołom i wolontariuszom za świadectwo radości i nadziei.

Po Mszy św. na terenie Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach bp Damian Muskus poświęcił pomnik św. Brata Alberta. Odbyły się także jasełka w wykonaniu osób niepełnosprawnych oraz spotkanie opłatkowe dla ponad pół tysiąca osób niepełnosprawnych, ich rodziców, pracowników, wolontariuszy i dobroczyńców Fundacji św. Brata Alberta i Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Fundacja św. Brata Alberta narodziła się w środowisku Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło" z Krakowa. Do istnienia powołali ją oficjalnie w 1987 roku Zofia Tetelowska, Stanisław Pruszyński oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, obecny Prezes Zarządu Fundacji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter