28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czarna Madonna w Gnieźnie

Ocena: 0
1353

Gnieźnianie powitali kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz Nawiedzenia peregrynujący po Polsce przybył do Gniezna 13 kwietnia wieczorem.

2016-04-14 10:00
bgk / Gniezno (KAI), sg
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jasnogórski wizerunek wraz z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem witali biskupi, duchowni, osoby konsekrowane, klerycy, dzieci, młodzież i licznie zebrani mieszkańcy miasta.

Pół godziny przed przybyciem obrazu, przy pomniku św. Wojciecha trwało pod przewodnictwem Prymasa Polski modlitewne czuwanie. Wierni śpiewali maryjne pieśni i modlili się za przyczyną Jasnogórskiej Pani w intencji Kościoła, Ojczyzny, rodzin i miasta. O 19.30 obraz przybył na miejsce i został uroczyście powitany przez abp. Wojciecha Polaka.

– Tysiąc pięćdziesiąt lat temu na tę polską ziemię został zaproszony Jezus. I przyjęliśmy Go w sakramencie chrztu świętego. Wraz z Nim przyszła Jego Matka i pozostała pośród tego ludu. Pozostała Ta, którą wielbimy słowami Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja. Dzisiaj wszyscy przychodzimy do Ciebie z otwartym sercem! W tym dniu radości pragniemy dziękować za dary, którymi Bóg nas obdarzył – za dar wiary i łaskę chrztu świętego, za dar powołania do bycia chrześcijanami, za wezwanie do dawania świadectwa Chrystusowi naszym życiem i powołaniem – mówił Prymas Polski.

– Pragniemy słuchać Twojego Syna – kontynuował. – Pragniemy przytulić się do Twojego matczynego serca, wyznać Tobie naszą miłość i cześć. Maryjo! Wita Cię piastowskie Gniezno, miasto świętego Wojciecha, pierwsza historyczna stolica Polski. Wszyscy pragniemy przyjąć Cię całym sercem. Bądź nam Panią – prosił metropolita gnieźnieński kończąc słowa powitania modlitwą „Pod Twoją obronę”.

Po modlitwie wyruszyła procesja do gnieźnieńskiej fary – najstarszego kościoła miasta. Obraz nieśli na ramionach żołnierze, postulanci, wolontariusze ŚDM, siostry zakonne i strażacy. W procesji podążały poczty sztandarowe, klerycy, duchowni, biskupi, osoby konsekrowane, młodzież i liczni mieszkańcy miasta. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, a po zakończeniu Eucharystii rozpoczął się Apel Jasnogórski.

Przez całą noc przy Jasnogórskim wizerunku trwać będzie modlitewne czuwanie. Na modlitwie trwać będą alumni gnieźnieńskiego PWSD, wspólnoty oazowe, grupy pielgrzymkowe i mieszkańcy poszczególnych parafii. O północy pasterkę maryjną celebrować będą gnieźnieńscy kapłani. Jutro rano przy wizerunku Jasnogórskiej Pani sprawowana będzie Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych oraz nabożeństwo z błogosławieństwem niemowląt, dzieci i kobiet w stanie błogosławionym.

W południe obraz przeniesiony zostanie w procesji do katedry, gdzie będzie towarzyszyć uczestnikom Mszy Świętej sprawowanej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. Jak przed półwieczem wizerunek Czarnej Madonny zostanie umieszczony przed cokołem, na którym stoi srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha, Patrona Polski.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter