24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cyryl na stacji polarnej

Ocena: 0
1420

Patriarcha Cyryl odwiedził rosyjską antarktyczną stację polarną im. Bellinghausena, położoną na Wyspie Króla Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych, 120 km od wybrzeży Antarktydy.

2016-02-18 11:20
pb (KAI/TASS) / Stacja im. Bellinghausena, mz
fot. Wikimedia CommonsAkulovz / CC BY-SA 3.0

W tamtejszej cerkwi pw. Życiodajnej Trójcy Świętej zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) odprawił 17 lutego Świętą Liturgię, a także spotkał się z polarnikami.

– Gdy błogosławiłem wody Antarktyki, myślałem o całej planecie i modliłem się za Boże stworzenie – wyznał hierarcha po liturgii. – Są takie miejsca na świecie, w których nie trzeba słów, gdyż samo miejsce ma szczególną energię duchową, którą odczuwa się podczas modlitwy. To właśnie jest takie miejsce. Może dlatego, że ludzie pracują tutaj w bardzo trudnym środowisku albo dlatego, że wznoszą w tym kościele bardzo szczere modlitwy, jako że mają silną wiarę? – zastanawiał się patriarcha moskiewski i Całej Rusi. W darze zostawił w świątyni ikonę św. Księcia Włodzimierza, chrzciciela Rusi.

Według rzecznika patriarchy, ks. Aleksandra Wołkowa, było to „historyczne wydarzenie w życiu rosyjskiego prawosławia, wskazujące, że RKP pełni swą posługę na wszystkich kontynentach”.

Podczas spotkania z polarnikami patriarcha powiedział, że Antarktyda jest jedynym miejscem na Ziemi, gdzie nie ma broni i wojen, gdzie nie rozpowszechnia się broni masowego rażenia. – Jest to coś w rodzaju modelu idealnej ludzkości i przykład tego, że ludzie mogą żyć bez granic, bez broni, bez wrogiej konkurencji, że ludzie mogą współpracować ze sobą i czuć się jakby rodziną – zauważył Cyryl. Dodał, że bez względu na swą narodowość i obywatelstwo, polarnicy wyciągają do siebie nawzajem pomocną dłoń w trudnych chwilach, dając tym samym światu przykład współpracy, za co im podziękował.

Za logiczne uznał więc to, że jedyny czynny kościół [prawosławny – KAI] w Antarktyce nosi wezwanie Trójcy Świętej, która jest „wzorem jedności”. – Patrząc na Trójcę Świętą możemy przerzucić mosty nad istniejącymi na świecie przepaściami – stwierdził zwierzchnik RKP.

Patriarcha Cyryl przyleciał na Wyspę Króla Jerzego z chilijskiego miasta Punta Arenas.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter