21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cud Świętego Ognia w Jerozolimie

Ocena: 0
9281
Liturgia Cudu Świętego Ognia rozpoczęła obchody prawosławnej Wielkanocy w Jerozolimie. Wczesnym popołudniem w Bazylice Grobu Pańskiego "zszedł Święty Ogień".
20140419 16:44
tom (KAI/Cerkiew.pl) / Jerozolima, mz
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
  
Zgodnie z prawosławną tradycją cud ten ma miejsce raz w roku, w Wielką Sobotę w przededniu Święta Paschy obchodzonego według kalendarza juliańskiego. Z okazji świąt do Jerozolimy przybyło ok. 40 tys. wyznawców prawosławia z całego świata.

W trakcie liturgii patriarcha jerozolimski Teofil III wszedł do kaplicy nad Grobem Pańskim z dwoma pękami zgaszonych świec. Po kilku minutach wyszedł ze świecami płonącymi jasnym ogniem. Świątynia napełniła się radosnymi okrzykami wiernych oraz biciem dzwonów. Świadkami tego niezwykłego zjawiska było tysiące pielgrzymów z całego świata.

Święty ogień w specjalnych kapsułach jest także przewożony samolotami do krajów o tradycji prawosławnej: Grecji, Rosji, Bułgarii, na Ukrainę w tym – po raz kolejny – do Polski.

Cud zstąpienia Świętego Ognia dokonuje się w świątyni, którą w połowie IV wieku zbudował cesarz Konstantyn Wielki. W tradycji katolickiej i protestanckiej świątynia ta nazywa się Bazyliką Grobu Świętego, w tradycji prawosławnej zaś – Bazyliką Zmartwychwstania Pańskiego.

Teologowie, historycy oraz archeologowie twierdzą zgodnie, że bazylika znajduje się na skałach Kalwarii, czyli wzgórza, na którym Chrystus został ukrzyżowany, pochowany oraz gdzie zmartwychwstał. Obecny wgląd bazyliki ukształtował się w XIII wieku. Wokół miejsca Grobu wzniesiono małą kaplicę z dwoma pomieszczeniami. Pierwsze jest przejściowe, w drugim znajduje się Kamień Namaszczenia, na którym złożono Ciało Zbawiciela.

Kościół prawosławny utrzymuje, że corocznie zstępujący Święty Ogień jest tym samym światłem, które po zmartwychwstaniu Chrystusa towarzyszyło ukazaniu się "anioła Pańskiego", siedzącego na kamieniu odkrytego grobu (Mt 28, 3). Wydarzenie to ma być przypomnieniem, że zmartwychwstanie Chrystusa nie jest mitem, ale faktem historycznym oraz największą prawdą wiary.

Prawosławny obrzęd zstąpienia Świętego Ognia przypomina liturgię światła sprawowaną na początku Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w Kościele katolickim. Przez wyznawców prawosławia cud Świętego Ognia nazywany jest największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich.

Według tradycji prawosławnej, cud ten ma również potwierdzać tezę, że jedynie prawosławie jest prawdziwym wyznaniem chrześcijańskim. Wydarzenie to ma także dowodzić słuszności wyznaczania daty świąt wielkanocnych według kalendarza juliańskiego, a nie jak jest to w Kościele rzymskokatolickim – na pierwszą wiosenną pełnię księżyca.

Kościół prawosławny utrzymuje, że cud zstąpienia Świętego Ognia powtarza się od początków chrześcijaństwa. Kościół rzymskokatolicki nie zajął w tej sprawie oficjalnego stanowiska. We wrześniu 2001 r. Święty Ogień z rąk patriarchy ormiańskiego katolikosa Garegina II przyjął papież Jan Paweł II.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter