28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co najmniej 22 ludzi Kościoła zginęło na świecie w 2015 roku

Ocena: 0
1527

W roku 2015 na świecie zginęło co najmniej 22 ludzi Kościoła: kapłanów, braci i sióstr zakonnych oraz świeckich zaangażowanych w działalność kościelną.

2015-12-31 09:21
kg (KAI/FIDES) / Watykan, sg

Poinformowała o tym 30 grudnia watykańska misyjna agencja prasowa FIDES, ogłaszając – zgodnie z wieloletnim zwyczajem – pod koniec kolejnego roku dane na ten temat. Liczba ta jest wyższa o 3 osoby od tej, którą 27 bm. podał włoski katolicki portal informacyjny ilsismografo, ale i tak jest nieco niższa w porównaniu z dwoma poprzednimi latami (w 2013 roku zginęły 23 osoby, a w ubiegłym – 26).

Agencja watykańska, zastrzegając, że w rzeczywistości przypadków zabójstw duchownych, zakonnych i świeckich pracowników duszpasterskich może być więcej, gdyż nie o wszystkich z nich wiadomo, podała, że wśród zabitych było w ubiegłym roku 13 kapłanów, w tym 10 diecezjalnych, 4 siostry zakonne i 5 świeckich. Pochodzili oni z 13 krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy, przy czym po raz siódmy z rzędu najwięcej ofiar odnotowano na kontynencie liczbowo najbardziej katolickim, czyli w Ameryce Łacińskiej – 8, następnie w Azji – 7, Afryce – 5 i w naszej części świata – 2. Zbliżone proporcje występują, gdy chodzi o kraje i kontynenty pochodzenia zamordowanych: Ameryka – 8, Azja – 6, ale na trzecim znalazła się Europa, skąd pochodziło 5 ofiar.

Większość zabitych straciła życie w wyniku napadów rabunkowych, udanych lub nieudanych prób kradzieży, przy czym zbrodni tych dokonywano często z wielkim okrucieństwem. Czynniki te – zdaniem FIDES-u – wskazują zarówno na postępujący upadek moralny w wielu częściach świata, jak i narastające ubóstwo materialne i kulturalne, na postrzeganie przemocy jako zasady postępowania i brak szacunku dla życia. Takie właśnie warunki, zbliżone do siebie w różnych miejscach kuli ziemskiej, są codzienną rzeczywistością życiową licznych kapłanów, osób zakonnych i świeckich, zaangażowanych w działalność duszpasterską, zwłaszcza na misjach – podkreśliła agencja.

Przypomniała również, że osoby te dają codzienne świadectwo wiary w udzielaniu sakramentów, pomagając biednym i zmarginalizowanym, chorym, narkomanom, sierotom, budując nowe placówki oświatowe, służby zdrowia, różne projekty społeczne itd.

Omawiając kończący się rok agencja zwróciła ponadto uwagę na beatyfikacje kilku zamordowanych w przeszłości osób – męczenników i świadków wiary. Byli to błogosławieni: arcybiskup San Salvadoru Oskar A. Romero (zamordowany 24 marca 1980, beatyfikowany 23 maja w stolicy Salwadoru), polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski (†9 sierpnia 1991) i włoski kapłan Aleksander Dordi (†25 serpnia 1991), wyniesieni na ołtarze 5 grudnia w Peru oraz południowoafrykański nauczyciel i katechista Benedykt Daswa (†2 lutego 1990), beatyfikowany 13 września. W tym roku rozpoczęto kilka nowych procesów beatyfikacyjnych ludzi Kościoła, którzy zginęli z nienawiści do wiary.

Zamieszczając swe najnowsze dane agencja FIDES przypomniała również liczby z ostatnich 35 lat. Okazuje się, że „najłagodniejsze” było dziesięciolecie 1980-89, gdy życie straciło „jedynie” 115 ludzi Kościoła, ale już następna dekada (1990-2000) zapisała się liczbą 604 zamordowanych misjonarzy. W największym stopniu przyczyniła się do tego krwawa wojna domowa w Rwandzie od kwietnia do lipca 1994, w której zginęło co najmniej 248 duchownych, osób zakonnych i świeckich, w tym 3 biskupów. W latach 2001-14 zginęły 343 osoby.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter