22 września
sobota
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ciebie powołałem...

Ocena: 0
452

– Samo przetłumaczenie Pisma Świętego starczyłoby na całe kapłańskie życie. Ty robiłeś dużo więcej – mówił 9 września do bp. Kazimierza Romaniuka – pierwszego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej – jego przyjaciel ks. prałat Stanisław Kur.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Podczas liturgii Mszy Świętej w katedrze praskiej, której przewodniczył sam bp Romaniuk, świętowano diecezjalne obchody jego 90-lecia urodzin, 65-lecia święceń kapłańskich oraz 35-lecia sakry biskupiej. A towarzyszyli mu abp Henryk Hoser SAC, bp Marek Solarczyk, ok. 50 kapłanów oraz przyjaciele jubilata i wierni diecezji.

W homilii prał. Kur mówiąc o drodze kapłańskiej księdza, a potem biskupa Romaniuka, nawiązał do biblijnej postaci Abrahama, którego Bóg powołał i prowadził. – Abraham – jak każdy kapłan – nie wiedział, dokąd idzie, co go czeka, jakich ludzi na swojej drodze spotka. Ale to był właśnie gwarant, że Bóg go prowadził. I o tym właśnie świadczy życie i dokonania dostojnego jubilata – mówił ks. Kur.

O dokonaniach bp Romaniuka mówił także już na początku Mszy Świętej abp Hoser. Po udzieleniu Komunii Świętej laudację na cześć jubilata w imieniu środowiska kapłańskiego wygłosił ks. Krzysztof Ukleja. Na sam koniec liturgii – dziękując za tych, których spotkał na kapłańskiej drodze i z którymi współpracował – przemówił sam bp Romaniuk.

Bp Kazimierz Romaniuk urodził się 21 sierpnia 1927 r. w Hołowienkach k. Sokołowa Podlaskiego. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Prymasa Polski, wówczas arcybiskupa, Stefana Wyszyńskiego 16 grudnia 1951 roku w Warszawie. Chciał się poświęcić naukowo badaniu pism Ojców Kościoła, jednak pod wpływem Prymasa Tysiąclecia stał się biblistą. Jest prawdopodobnie pierwszym od 400 lat naukowcem, który samodzielnie przełożył z języków oryginalnych na język polski całość Pisma Świętego.

Sakrę biskupią bp Romaniuk otrzymał 4 marca 1982 roku w archikatedrze warszawskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Glempa. 25 marca 1992 roku Jan Paweł II mianował go pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej powierzając mu m.in. trudne zadanie zorganizowania w niej duszpasterstw i budowy nowego seminarium warszawsko-praskiego. Wszystko to podjął nie zaniedbując pracy naukowej i duszpasterskiej. Napisał blisko 70 książek i ponad 450 artykułów naukowych. W sierpniu 2004 roku ze względu na wiek Jan Paweł II zwolnił go z obowiązków kierowania diecezją warszawsko-praską. Nie zaprzestał jednak jako biskup senior swoich dotychczasowych aktywności. 

Zobacz galerię z uroczystości

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI