7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrzest i gościnność

Ocena: 0
1346

Chrzest Polski sprzed 1050 lat miał wymiar społeczny, kulturowy, narodowy i państwowy – zaznaczył abp Stanisław Gądecki w homilii podczas XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, w niedzielę 10 lipca.

Przewodniczący KEP zachęcił do troski o najbardziej potrzebujących, w tym o migrantów i uchodźców, podając to jako przykład postawy chrześcijańskiego miłosierdzia. Zaznaczył, że chrzest miał dla Mieszka I przede wszystkim znaczenie osobiste. Książę dokonał radykalnego zwrotu duchowego. Nie oznaczało to przejścia z jednej religii do drugiej, z religii pogańskiej do chrześcijańskiej, ale przejście od kultu stworzeń do kultu Stworzyciela. Od kultu dzieła rąk boskich do kultu samego Boga.

W tym kontekście Kościół w Polsce jest powołany do tego, by – zakorzeniony w Chrystusie przez chrzest – wyznawał z pokorą i odwagą wiarę w Niego, świadcząc o tym czynami miłosierdzia. Wyrazem tego jest troska o uchodźców. – Obowiązki chrześcijan w tym zakresie wynikają z Objawienia Bożego i Tradycji Kościołów. Losu uchodźcy doświadczył także nasz Pan, Jezus Chrystus, oraz Jego Rodzina, gdy musieli uciekać przed gniewem Heroda (por. Mt 2,13-15) – powiedział abp Gądecki. Przypominając słowa papieża Franciszka, „by każda parafia, każdy klasztor i każde sanktuarium w Europie przyjęły jedną rodzinę uchodźców”, zaznaczył, że papież wskazał również na konieczność integracji przybyszów w europejskim środowisku.

Zwrócił też uwagę na to, że nie można tracić z oczu przyczyn obecnego kryzysu migracyjnego, jakim są wojny. Dlatego zachęcił do modlitwy i pracy na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie oraz do pomocy w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, aby nie prowokować migracji, która nie jest rozwiązaniem problemu.

ks. Paweł Rytel-Andrianik
Autor jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski

Idziemy nr 29 (563), 17 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter