21 października
środa
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrześcijanie wciąż giną

Ocena: 0
2042

Liczba prześladowanych chrześcijan rośnie. Z powodu wiary cierpi na świecie ponad 245 mln wyznawców Chrystusa. To dane z najnowszego Światowego Indeksu Prześladowań opracowanego przez międzynarodową organizację Open Doors. Organizacja badała sytuację w 150 krajach.

Rodzina Ayad z Egiptu, tata zginął w ataku, nie wyparł się Jezusa; fot. Open Doors

W pierwszej dziesiątce państw, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, znalazły się Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Erytrea, Jemen, Iran oraz Indie. Jako przykład kraju, w którym doszło do gwałtownego pogorszenia warunków życia chrześcijan, Open Doors wymienia Chiny. Trafiły one 43. na 27. miejsce indeksu. Oprócz totalitarnej kontroli i zakazów funkcjonowania np. chrześcijańskich szkół i przedszkoli, wierzących zmuszono tam między innymi do wieszania flagi Chin nad krzyżem czy odśpiewywania hymnu narodowego przed nabożeństwem. W jednym z rejonów parafie otrzymały polecenie zastąpienia wizerunków Jezusa zdjęciami prezydenta Xi Jinpinga lub umieszczenia wizerunków Mao i Xi obok krzyża na ołtarzu.

Organizacja wskazuje także na rosnące prześladowania ze strony islamskiego ekstremizmu, szczególnie w Azji i Afryce Subsaharyjskiej, np. w Libii, Somalii czy Egipcie. W Nigerii za wiarę zamordowano 3731 chrześcijan – to więcej niż we wszystkich innych krajach razem wziętych. Doniesienia, że terrorystyczna organizacja Boko Haram została pokonana, okazują się bezpodstawne. Również sprawa Asii Bibi jasno pokazała, jaką ogromną nienawiścią do chrześcijan pałają społeczeństwa w dużej części religijnie indoktrynowane – nie tylko w Pakistanie.

– Po 15 latach mieliśmy nadzieję na zdecydowanie bardziej pozytywne liczby – mówi Leszek Osieczko, kierownik biura Open Doors Polska. – Niestety, w tym roku po dokonaniu szacunków okazało się, że liczba prześladowanych chrześcijan na świecie wzrosła z 215 do 245 mln. To bardzo znaczący wzrost. Równie ważną zmianą jest wzrost prześladowań w państwach, które mają istotny wpływ na politykę czy gospodarkę światową. Mam tutaj na myśli Chiny i Indie. Na liście pojawiła się też Federacja Rosyjska.

W Europie nie dochodzi wprawdzie do strukturalnych prześladowań chrześcijan, ale od dłuższego czasu obserwuje się przykłady prześladowań związanych z wartościami chrześcijańskimi albo ostracyzm ze względu na nie. Praktykowane jest to, co stoi w kontrze do wiary chrześcijan. – Przykładem jest eutanazja, powszechna na Zachodzie, na którą chrześcijanie nigdy nie przystaną – mówi kierownik biura Open Doors. Pojawia się zjawisko agresywnego sekularyzmu, który za wszelką cenę stara się zepchnąć chrześcijan do narożnika i powiedzieć: „Wy głosu nie macie”. Z drugiej strony widoczne są prześladowania, których ofiarami są wierzący w Jezusa Chrystusa, jednak niekoniecznie Europejczycy – osoby, które szukały schronienia w Europie, uciekając z takich krajów jak Afganistan czy Pakistan, a tutaj są prześladowani przez muzułmanów, którzy też przybyli do Europy.

W dużej mierze za prześladowania chrześcijan jest odpowiedzialny islamski ekstremizm. Pojawiają się jednak sygnały, które mogą dawać nadzieję. Papież Franciszek uczestniczył ostatnio w wielkim międzyreligijnym spotkaniu w Abu Zabi poświęconym budowaniu braterstwa oraz dialogowi z islamem. – Wszelkie działania, które zmierzają do dialogu, są bardzo wartościowe – mówi kierownik polskiego biura Open Doors – natomiast sam dokument, który został tam opublikowany, może napawać pesymizmem, jeżeli chodzi o wskazanie różnego rodzaju obszarów wymagających uwagi i zaangażowania, i to nie tylko ludzi Kościoła, ale też ludzi polityki i gospodarki. Dialog jest jak najbardziej potrzebny, ale z drugiej strony to Kościół cały czas powinien być tym, który prowadzi do Jezusa Chrystusa, ucząc właśnie dialogu, szacunku i miłości. Zwłaszcza miłości do nieprzyjaciół.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz Polskiego Radia, fotograf.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
«Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,2-12; Ps (Iz 12,2.3 i 4bcd-6); Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter