4 czerwca
niedziela
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrześcijanie w Jerozolimie upokarzani

Ocena: 4.7
319

Chrześcijanie w Jerozolimie na co dzień są narażeni na upokorzenia ze strony ortodoksyjnych Żydów. Jednakże my się tego nie boimy, to nas tylko umacnia i jednoczy – mówi Radiu Watykańskiemu bp William Shomali, wikariusz generalny łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.

fot. arch. idziemy.pl

Zastrzega on, że nie jest to zjawisko powszechne, nie można powiedzieć, że dotyczy wszystkich ortodoksyjnych Żydów. W Jerozolimie jest to bardziej odczuwalne, bo to właśnie tam żyją najbardziej skrajne nurty izraelskiego społeczeństwa – wyjaśnia palestyński biskup.

Antychrześcijańskie agresje zaczynają się od rzeczy bardzo błahych, ale są też i takie, których nie można tolerować. W czasie procesji naszych patriarchatów - ormiańskiego, prawosławnego, łacińskiego - do Grobu Pańskiego fundamentalistyczni Żydzi odwracają czasem głowy, aby nie widzieć krzyża. Czasami plują na ziemię albo na przechodzących duchownych. Ormiański ksiądz został uderzony na ulicy. Ostatnio zaatakowano cmentarz protestancki, ale to nie jest rzecz odosobniona, zwłaszcza na Górze Syjon, gdzie znajduje się grób Dawida i Wieczernik. Powtarzają się akty wandalizmu, spalono organy u ojców benedyktynów. W nocy pojawiają się graffiti, życzące śmierci chrześcijanom, Palestyńczykom, Arabom... W większości przypadków sprawcy nie zostają ujęci, pozostają na wolności

- tłumaczy hierarcha.

Bp Shomali dodaje, że antychrześcijańskie incydenty, jak niedawna profanacja protestanckiego cmentarza na Górze Syjon, wywołują wielkie poruszenie w mediach. Jednak to nie one powodują ucieczkę chrześcijan z Ziemi Świętej. Za to jest odpowiedzialna trudna sytuacja polityczna i gospodarcza – wskazuje palestyński hierarcha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 czerwca

Niedziela - Uroczystość Świętej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 3, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Wzmacnianie relacji

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter